featured
  1. Haberler
  2. SAĞLIK
  3. Prof. Maranki’den İSTAMONU Okurlarına Özel

Prof. Maranki’den İSTAMONU Okurlarına Özel

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğanın sunduğu güzellik iksiri; Meyveler

Doğa, insan bedeni için oldukça cömert davranmış, bu çömertliğin temeline de meyveleri oturtmuştur. Bugün karşılaşılan pek çok cilt problemi için aslında günlük yaşantımızda tüketeceğimiz birkaç meyve yeterli olabilir. İşte sizlere Meyveler ve faydaları hakkında küçük bir bilgi;
Ananas
Kim güzelliği ve vücudu için faydalı bir şeyler yapmak istiyorsa hemen akşama ananas alsın. Değerli mineraller ve vitaminler: örneğin; demir (pürüzsüz bir cilt için), kalsiyum (güçlü saç, tırnak ve cilt için), vitamin A (sağlıklı cilt ve göz için), vitamin B (hücrelerin çoğalmasını sağlar) ve vitamin C (ciltdeki kollagen oluşumu için gerekli).
Not: Bununla beraber sindirimi hızlandıran ve zayıflamayı sağlayan bromolin isimli madde de ananasta bol miktarda vardır.
Elma
Elma, bünyesinde gerçekten birçok vitamini barındırmakta ama özellikle güzelliğimizi etkileyenler şunlardır:
– A vitamini pürüzsüz bir cilt, b1, b2 ve C vitaminleri sıkı bir doku yapısı için gerekli, E vitamini ise cildi korur ve genç kalmasını sağlar. Ayrıca “Pektin” isimli madde sindirimi hızlandırmakta 20 ye yakın minerallerin işbirliği ile yanaklarımızın kıpkırmızı olmasını sağlamaktadır.
Not: İçerdiği yüksek miktarda meyve asidi sayesinde elma doğanın “doğal bir temizleyici” ünvanını haketmiştir.
Muz
Muzların besleyici yönü çok zengindir. İçerdiği E vitamini sayesinde deriyi korur ve genç kalmasını sağlar, vitamin b6 büyümeyi olumlu etkiler, Fol Asidi ise, kanı dolgunlaştırır ve yüzde yanakların kırmızılaşmasını sağlar. Muzun aynı zamanda mineral yönünden de zengin olduğunu unutmayalım. Muzdaki demir (kan yapıcı), kalsiyum (depresyon giderici), magnesium da kramp oluşumunu önler.
Armut
Armutun su söktürücü ve doyurucu etkisinden dolayı rejimde dietlerde acıkma hissini bastırmak için birebirdirler.
Aynı zamanda bazı güzelleştirici vitaminleri de taşıyan bu tatlı meyve mineral yönünden de zengindir. Örneğin; Beta Karotin, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt oluşumunu, vitamin C ise, dokuların sağlam olmasını sağlar. Ayrıca diş ve kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum ve fluor içerir.
Çilek (Kırmızı, baştan çıkarıcılar)
Güzellik için çilekler çok iyi birer temizleyicidirler ve böylelikle sivilcelere karşı savaşırken mutlaka cephanenizde bulundurmanız gereken bir meyvedir. Aynı zamanda C vitamini içermektedir.
Greyfurt
Greyfurt içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve kalsiyum sayesinde sıkı bir cilt dokusu ve sağlıklı diş için gereklidir.
Ahududu
Bu güzellik meyvesi A vitamini sayesinde cildin ve gözlerin sağlıklı olmasını sağlar. Vitamin b1 sinirleri yatıştırıyor, vitamin b2 enerji oluşumu için ve C vitamini güçlü bir cilt dokusu ve gerilmiş bir cilt için gereklidir.
Kuşüzümü
Kuşüzümü güzellik için birçok vitamin içermektedir. İçerisinde bulunan kalsiyum saç, tırnak ve cildin güzelliğini artırır. Özellikle C vitamin içeriği (portakaldan iki kat daha fazla) bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Böylelikle kuşüzümü sadece sağlıklı olmamızı değil aynı zamanda cilt dokusunu oluşturan elastin sayesinde derimizin de güzel görümünü sağlamaktadır.
Kiraz
Kiraz her açıdan ideal bir güzelleştiricidir. İçerdiği çeşitli vitaminlerle dikkati üzerine çekiyor. A vitamini sağlıklı bir cilt için gerekli. b1 ve b2 vitaminleri sinirleri güçlendirmekte ve hücreleri aktif hale getirmektedir. Vitamin b6 büyümeyi desteklemekte ve vitamin C cildin gerilmesini sağlamaktadır. İçerdiği demir ise sağlıklı saç, deri, yumuşak doku için gereklidir.
Kivi
Kivi aynı anda 3 güzelleştici etki taşımakta.
1. Kanı temizlemesi
2. Zayıflamaya olan yardımcı etkisi sayesinde cilt ve formu korumakta birebirdir.
3. Ayrıca yüksek miktardaki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve elastin oluşumunu sağlamakta bu sayede cildimiz uzun süre genç ve sağlıklı kalmaktadır.
Balkabağı
Balkabağının çocuklar için maske hazırlamaya birebir olduğunu herkes bilmekte. Ama balkabağının içerdiği vitamin sayesinde güzelliğe de faydalı olduğu henüz bilinmemekte. Örneğin; A vitamini deri ve gözleri güçlendirmekte çakıl asidi sayesinde ise saçların parlamasını sağlamakta ve tırnakların güçlü olmasını sağlamaktadır.
Mandalina
Mandalinanın ince kabuklarının altında serinletici iştah açıcı ve susamayı gidermek için bol miktarda vitamin ve mineral bulunmakta. Özellikle kayda değer olan içerdiği yüksek miktarda pro-vitamin A, yüz ve cilt için gerekli.
Vitamin C bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve dokuların oluşumunu sağlamakta.
Portakal
Vitamin açısından çok zengindir. Özellikle de C vitamini kemik, diş, saç ve derinin güzelliği için çok gereklkidir. Aynı zamanda kan temizleyici özelliği olmakla beraber kramfların giderilmesi için de faydalıdır.
Şeftali
Özellikle o incecik ve narin kabuklarının altında vitaminler saklanmaktadır. Vitamin A ve C temiz sıkı ve yumuşak bir cilt için gereklidir. Kalsiyum minerali depresyon için faydalı, demir ise saç ve derinin sağlığını olumlu etkilemektedir.
Erik
Erikler sıkı sağlıklı ve güzel deri için önemli olan B ve E vitaminleri içermekle birlikte sinirlere ve kas kramflara da iyi gelmektedir.
Bektaşi Üzümü
Bektaşi Üzümü göz ve deri için faydalı olan A vitamini içermekte morali yüksek tutan kalsiyum minerali ile beraber sağlıklı diş ve saçlar için gereklidir. Niacin ise sinirlerin derinin ve sindirimin sisteminin dengeli çalışmasını sağlamaktadır.
Üzüm
Üzümler cilt, kemik ve sinirler için gerçekten çok faydalıdır. Çünkü kalsiyum sayesinde deri çok iyi temizlenmekte ve demir sayesinde kansızlık giderilmekte. b grubu vitaminleri sağlıklı hücrelerin oluşumunu sağlamakta C vitamini ise cildin sarkmasını önlemektedir. Üzüm en önemli antioksidandır.
Limon
Limonlar yanakların parlamasını ve genç bir cilde kavuşmamızı sağlarlar. Sıkı bir cilt için gerekli olan C vitamini limonda yüksek miktarda bulunmaktadır. Limonla yapılan lokal uygulamalar mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. İltihaplı sivilcelerinize yönelik limon suyunu problemli bölgeye uygulayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü