Pınarbaşı Valla Kanyonu’unda Bayram Tatili Zehir Oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pınarbaşı İlçesi yakınlarında Valla Kanyonu’nda 2’si kadın, 6 kişi mahsur kaldı. İçlerinden birinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Çalışmalar sonucunda mahsur kalan dağcılara ulaşıldı.

Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi yakınlarında Valla Kanyonu’nda 2’si kadın, 6 kişi mahsur kaldı. İçlerinden birinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Çalışmalar sonucunda mahsur kalan dağcılara ulaşıldı.
Ramazan Bayramı tatilini geçirmek üzere İstanbul’dan Kastamonu’ya gelen 2’si kadın 6 kişilik grup, 12 kilometre uzunluğu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu’nda yürüyüşe çıktı.
Bir süre sonra yönlerini kaybeden gruptakiler, telefonla ulaştıkları yetkililerden yardım istedi.
Geçirdikleri bir kaza sonucu bir arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini belirten tatilcilerin kurtarılması için Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz başkanlığında kriz masası oluşturuldu.
Başkan Yılmaz, 6 kişilik gruptan 1 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Ölen dağcının Anıl Bakan, olduğu belirlendi.
Daha sonra, bölgede yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucunda kayıp dağcılara ulaşıldı.
Valla Kanyonu girişinde bekleyen ambulanslara bindirilen kazazedeler, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye sevk edildi.
Kimlikleri belirlendi
Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, kurtarılan dağcıların kimliklerini, “Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez” olarak açıkladı.
2 yıl önce 12 kişi, 22 saat sonra kurtarılmıştı
2010 yılında da Valla Kanyonu’na yürüyüş için çıkan 12 kişi kaybolduktan 22 saat sonra İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Kastamonu Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından kurtarılmıştı.
Valla Kanyonu
Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırlarında bulunan ve dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, ilçeye 26 kilometre uzaklıkta. Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği bölgeden başlayarak, Cide İlçesi yönünde 12 kilometre uzunluğunda, yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşan, girişi son derece zor olan ve Muratbaşıköyü Valla mahallesinin altından orman içi 1.5 kilometrelik yolculuktan sonra bu iki çayın birleştiği yerden izlenebiliyor. Techizatsız geçilmesi mümkün olmayan Valla Kanyonu girişine yakın olan Bakacak kayasının üzerine çıkıldığında Pınarbaşı ve Azdavay’dan gelen Devrekani çayı, bir yanda da Kanlı çay aktığı görülüyor. Çaylar birleştikleri noktada sola dönüp derin kayaların arasından kıvrılarak Cide’ye doğru yol alıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!