featured

Okullarda kıyafet serbestliği

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Tör, okullarda kıyafet serbestliği nedeniyle öğrencilerin iki günde bir kıyafet düşünmek zorunda kalacaklarını belirterek, ”Okullarda kıyafet değişikliği, hazırlıksız…

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Tör, okullarda kıyafet serbestliği nedeniyle öğrencilerin iki günde bir kıyafet düşünmek zorunda kalacaklarını belirterek, ”Okullarda kıyafet değişikliği, hazırlıksız ve birden bire olmuştur. Türkiye, buna hazır değil” diye konuştu.
Tör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin yaratılışında bir aidiyetlik duygusu olduğunu belirterek, bir çocuğun 13 yaşına kadar forma giyerek eşit olan bir gruba kendisini ait hissettiğini söyledi.
Herkesin koşullarına göre kıyafet giyebileceğini dile getiren Tör, bu nedenle çocukların yanında oturan arkadaşına yan gözüyle bakacağını dile getirdi. Tör,”Onun çorabını, ayakkabısını, bluzunu her şeyi görecek. Belki biz büyüklerin farkına varamadığı herşeyi fark edecek. Ve kendisini kafasında nereye koyacak. Bunu düşünmek lazım” diye konuştu.
Tör, kıyafet serbestliğinin ekonomik hareketlilik sağlayacağını aktararak, herkesin iki günde bir kıyafet düşünmek zorunda kalacağını ifade etti.
Bu durumun çocuklar arasında en çok kızları etkileyeceğini söyleyen Tör, şunları kaydetti:
”Bu yaşlar yavaş yavaş ergenlik dönemine geçişe rastlıyor. Bu dönemde kızlar arasında rekabet daha fazla olacaktır. Erkek çocuklar daha hareketli oldukları için bu dönemi hafif atlatacaklardır. Ama maalesef güzelliklerle bezenmiş bir küçük kız çocuğuyla mümkün mertebe koşullarının gerektirdiği bir giyimi sağlayabilmiş olan bir kız çocuğunu eşit tutamayız, bir göremeyiz. Birinin mutlu birinin mutsuz olduğunu, belki birinin daha önde birinin arkada olduğunu zorunlu olarak kabul edeceğiz. Bu psikolojik bir durumdur.”
Tör, okullarda kıyafet değişikliğinin hazırlıksız ve birden bire gelen bir durum olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin buna hazır olmadığını kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!