Esan Akü
  1. Haberler
  2. YEREL
  3. Milli mücadele dönemi ilk kadın mitinginin 93. yıl dönümü

Milli mücadele dönemi ilk kadın mitinginin 93. yıl dönümü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli mücadele dönemi ilk kadın mitinginin 93. yıl dönümü dolayısıyla, anma töreni düzenlendi.

10 Aralık Kastamonu Kadın Platformu Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Kastamonu’daki kadın dernekleri ve kuruluşları tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.
Dernek Başkanı Ferhan Çelen, törende yaptığı konuşmada, 1. Dünya Savaşı’nın ardından 1919 yılında Kastamonu’da ”Müdafaa-i Hukuk” cemiyetinin kurulduğunu belirterek, cemiyet yararına gösterilecek bir filmin biletlerini satmak üzere Kastamonulu kadınlardan oluşturulan komitenin, daha sonra ülkenin yabancılar tarafından işgalini ve yapılan vahşeti protesto etmek maksadıyla kadın mitingi yapılmasını planladığını söyledi.
Çelen, 10 Aralık 1919 Çarşamba günü Darulmuallimat (Kız Öğretmen Okulu) bahçesinde düzenlenen mitinge 3 binden fazla Kastamonulu kadının bir araya gelerek, ülkenin işgalini ve yapılan insanlık dışı vahşetleri protesto ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:
”Miting tertip heyeti Başkanı Zekiye Hanım, yaptığı kısa ve ateşli konuşmada işgalleri ve yapılan vahşetleri şiddetle kınamış ve gerekirse vatanı kurtarmak için kendilerinin de cepheye gideceğini ifade etmiştir. Seslerini duyurmak için de padişaha, sadrazama, İngiltere kraliçesine, ABD Başkanı Wilson’un eşine, Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşine telgraf çekilmiştir. Kastamonulu kadınların kültür seviyelerinin yüksekliği de bu miting de kendini göstermiştir. Bugün Kastamonulu hanımlar için olduğu kadar ülkemiz kadınları açısından bir şeref günüdür.”
Konuşmanın ardından, törene katılan Vali Erdoğan Bektaş’ın eşi Esma Bektaş ve kadınlar, Şerife Bacı Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü