featured

Medyanın çocuklar üzerindeki etkisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinan Özmüş-Esra Karamuk – Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muammer Ergün, televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini ileri sürdü.

Ergün, bilginin hemen her yıl ikiye katlandığı 21. yüzyılda yeni nesilleri yetiştirmede öğretmenlerin rolünün tahmin edilenden daha fazla azaldığını öne sürerek, artık nesilleri televizyon, bilgisayar, internet, cep telefonu ve oyun salonlarının yetiştirdiğini savundu.
Bunlardan arta kalan zamanlarda öğretmenlerin ”Tırnakları ile kayaları kazımaya çalışarak” öğrencileri yetiştirmeye çalıştığını vurgulayan Ergün, bu çabayı gösteren öğretmenlerin de karşısına hem üst düzey yöneticilerin hem de sistemin işleyişinin çıktığını iddia etti.
Ergün, ergenlik çağının çocukluktan çıkıp, yetişkinliğe giriş dönemi olduğunu, bu dönemin çalkantılı geçtiğinin altını çizerek, şöyle dedi:
”Ergenlik çağı, aile ve öğretmenlerin ikinci plana atılıp arkadaşların model alındığı dönemdir. Bu dönemde birey, çocuklukla yetişkinlik arasında gitgeller yaparak yetişkin toplumu içerisinde kendine bir yer bulmaya çalışır. Bu dönemi birey, yetişkin toplumu içerisinde kendisine ne kadar çabuk yer bulursa o kadar kolay atlatır. Bu dönemde çocuklarımızın iyi bir insan olup topluma yararlı bireyler olabilmesi için yetişkinlere büyük görevler düşmektedir.”

-”Şiddete duyarsızlaşan birey, yarın şiddet uygulamaya başlayabilir”-

”Televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için hazırlanan çizgi filmler çocuklarımızı şiddete yönlendirmektedir” diyen Ergün, kanunlarla bunu düzenlemenin mümkün olmadığını ifade etti.
Ergün, medyanın bu konuda bir iç denetim sistemi geliştirmesi ve öz eleştiri yapabilmesi gerektiğinin altını çizerek, ”Bu tür filmler aynı zamanda çocuklarımızı şiddete karşı sistematik olarak duyarsızlaştırmaktadır. Bugün şiddete duyarsızlaşan birey, yarın şiddet uygulamaya başlayabilir. Bu bakımdan bir suçlu da medyadır” diye konuştu.
Bir internet sitesindeki oyun tanıtımında ”Öğretmenini sevmiyorsan onu öldür” başlığının yer aldığını belirten Ergün, hemen her öğrencinin internete erişme imkanı olduğu günümüzde çocukların bu ve benzeri oyunlarla büyüdüğünü vurguladı.
Ergün, bu oyunlarla yetişen, büyüyen çocukların tepkilerini şiddetten farklı bir davranış ile göstermesinin mümkün görünmediğini kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!