featured

Kuru Gıda Sektörünün REİS’i Sözünde Durdu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik kriz dönemi olan 1994 yılında yaptığı fiyatları dondurma uygulamasıyla hayretle karşılanan REİS Gıda, Ramazan ayını fırsat bilen ‘tüccarların’ aksine bu Ramazan ayı başında deklare ettiği fiyatları dondurma uygulamasını sürdürüyor.

Gazete İSTAMONU’ya konuşan REİS Gıda yönetim kurulu başkanı Mehmet Reis, “Bu yıl da Ramazan ayı yaz mevsiminin ortalarına geldi. Geçtiğimiz yıllara oranla Ramazan hazırlıkları beklentilerin altında seyretti. Ürün arzında sorun yaşanmadı. Yeni mahsul buğday, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek hasadı başladı. Temmuz ayı sonu itibariyle nohut hasat edildi, Eylül ayında çeltik hasat edilecek. Buğday üretimi 20 milyon tona yakın olması tahmin ediliyor” diyen Reis, Fırsatçılara da göndermede bulunarak “Ramazan ayını zam ayı olarak bilenler ve beklenti içinde olanların öngördükleri zamlar geçen senede olduğu gibi bu Ramazan’da da olmadı, olmayacaktır. REİS olarak müşterilerimizin ve tüketicilerimizin fiyat artışlarından etkilenmemesi için gerekli hazırlıkları Ramazan başında yaptık” şeklinde konuştu.

Fiyatta geleneksel REİS politikası

1994 yılında yapmış oldukları fiyatları dondurma kampanyasında olduğu gibi bu Ramazan ayı öncesinde ve içerisinde de sabit ve uygun fiyatlarla market raflarına özel çalışmalarla tüketicilerine sundukları ifade eden Reis, “Her Ramazan ayının öncesi spekülasyonlara karşı mücadele vermek firmamız açısından geleneksel hale gelmiştir” dedi.
Kumanya dağıtımının incelikleri
Ramazan kumanyasına da değinen Reis, “Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı için Ramazan kolileri hazırlanmaktadır. Bir takım firmalar fiyata göre, standart dışı ürün yapıyorlar. Evimiz için satın aldığımız, mutfağımızda pişirdiğimiz, güvenimizi kazanmış markalı ürünleri tercih ederek yardım yapılması; kalite, hijyen ve sağlık gibi kullanım standartlarına uygunluk açısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Reis’ten Ramazan’da sağlıklı beslenme tavsiyeleri

“Ramazan yaz aylarına denk geldiği için günler çok uzun ve çok sıcak. Eğer gerekli önlemleri alamazsak birçok sağlık problemi yaşayabiliriz. Çünkü Ramazan ayında öğün sayısı ikiye düştüğü için, oruç tutan kişilerin beslenme düzeni değişir, mide ve sindirim sistemi farklı çalışır. Boş kalan mideye çok yiyecek yüklenirse sindirim sorunları ortaya çıkar. Bu sebeple Ramazan ayında sağlık bakımından oldukça dikkatli olunmalı ve en doğru yemek seçimlerini yapılmalıdır. Geleneksel beslenme şeklimize Ramazan’da daha da fazla önem vermeliyiz” uyarılarında bulunan Mehmet Reis, konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Karın doyurmak kesinlikle yeterli ve dengeli beslenme olarak algılanmamalıdır. Orucumuzu hafif yiyeceklerle açmalı, iftar ve sahur arasında bol su tüketilmeliyiz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!