Küre Dağları Milli Parkı Dünyadaki en iyi 9 proje arasında

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki toplam 41 milli parktan biri olan Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın PAN parks’ı oluyor.

Küre Dağları Milli Parkı’na yönelik projeye 3 milyon liralık bütçe ayrıldığını belirten bakan Eroğlu, bu bölgede 15 bin fidan dikildiğini bildirdi. Bölgede ev pansiyonculuğunun gelişmesine destek vereceklerini de ifade eden Eroğlu, dünyada bu alanda gerçekleştirilen en iyi 9 proje arasında yer aldığını anımsattı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Hilton Otel’de gerçekleştirilen ve Bakan Veysel Eroğlu’nun da katıldığı ”Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasında Orman Eko Sistemlerin Önemi: Küre Dağları Milli Parkı Sempozyumu Ankara’da yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ağaçlandırmada Çin ve Hindistan’dan sonra dünyada üçüncü sırada olduğunu belirten Eroğlu, 1 Ocak 2008 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Milli Seferberliği’nin başarılı olamayacağı yönünde eleştirildiğini anımsattı.

Seferberlik kapsamımda 2 milyon 300 bin hektarlık bir alanın ağaçlandırılacağını belirten Eroğlu, ”Şu müjdeyi vermek istiyorum: 12.12.2012’de saat 12’yi 12 geçe bu programı tamamlayacağız. 2 milyon 300 bin yerine 2 milyon 400 bin hektarla hedeflerimizi aşmış olacağız” diye konuştu.

Ormanların tüm dünyanın ortak malı olduğunu vurgulayan Eroğlu, Türkiye’nin bu kapsamda Afrika ülkelerine 1 milyon kişiye su yardımı yaptığını, ağaçlandırma konusunda da benzer yardımlar da bulunduğunu söyledi.

Küre Dağları Milli Parkı’na yönelik projeye 3 milyon liralık bütçe ayrıldığını belirten Eroğlu, bu bölgede 15 bin fidan dikildiğini bildirdi. Bölgede ev pansiyonculuğunun gelişmesine destek vereceklerini de ifade eden Eroğlu, dünyada bu alanda gerçekleştirilen en iyi 9 proje arasında yer aldığını anımsattı.

PAN Parks sertifikası alıyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık da Küre Dağları Milli Parkı’nın orman eko sistemlerinin korunması açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Türkiye’nin en büyük milli parkları arasında yer alan parkın, aynı zamanda ülkenin 10 sıcak ormanı arasında yer aldığını da vurgulayan Özyanık, “Bu milli park, Avrupa’nın seçkin milli parklarının aldığı PAN Parks sertifikasına sahip oluyor” diye konuştu.

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ise 2 yıldır bulunduğu ilde yer alan bu milli parkı her fırsatta gezdiği halde gidemediği birçok bölümü olduğunu söyledi. Bektaş, bölgedeki doğal güzellikler konusunda bilgi verdi.

Ulus ilçesi Aşağıçerçi Köyü Kalkındırma-Güzelleştirme Ortak Mallarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aslan da bu projenin devam etmesini istediklerini söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!