featured

Köyü herkes terk etti, o şehit oğlunun mezarını bekliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köyü herkes terk etti, o şehit oğlunun mezarını bekliyor -Kastamonu’nun Avlacık köyünde göç etmeyen tek hanenin sahibi Sadık Tokat, 19 yıl önce şehit verdiği oğlunun mezarının bulunduğu köyü terk etmiyor -Kastamonu il merkezine taşınan çocuklarının yanına da gitmeyen Tokat, evinin önüne yaptırdığı şehit mezarının her gün bakımını yapıyor

Kastamonu’nun Avlacık köyünde göç etmeyen tek hanenin sahibi Sadık Tokat, 19 yıl önce şehit verdiği oğlunun mezarının bulunduğu köyü terk etmiyor.
Avlacık Köyü Ulualan Mahallesi’nde oturan Sadık Tokat’ın, 8 çocuğundan biri Selahattin Tokat 1973 yılında Van’da askeri görevini yaparken teröristlerle girdiği çatışma sonucunda şehit düştü.
Oğlunun şehitlik haberini alan acılı baba Sadık Tokat, uzak olması nedeniyle oğlunun şehir merkezindeki şehitlikte toprağa verilmesini istemedi. Köydeki evlerinin hemen bitişiğine mezar yaptıran baba Tokat oğlunu buraya defnettirdi.
Sadık Tokat’ın iki oğlu ve köy halkı büyük şehirlere göç etti. Köyde kalan tek hanenin sahibi olan Sadık Tokat ise şehidini terk etmedi. Kastamonu il merkezindeki iki oğlunun yanına da gitmeyen Tokat, her gün şehit oğlunun mezarının bakımını yapıyor.

-”Şehidimi bırakıp nereye giderim”-

AA muhabirine açıklamada bulunan Sadık Tokat, köylülerinin teker teker göç ettiğini belirterek, kendisinin de iki oğlunun göç ettiğini söyledi. Herkesin büyük şehirlere iş bulma ve okuma nedeniyle gittiğini belirten Tokat, şunları söyledi:
”Köyümüz şehir merkezinden çok uzak, yolları da zorlu. Özellikle kış şartları da ağır geçiyor. Yaşamak zor oluyor. Bu nedenle herkes birer birer terk etti köyü. Yazın tek bir hane hayvancılık yapmak için geliyor ama ben Köyden göç etmedim. Ben gitmedim. Oğlum, şehidim bu köyde yatıyor. Bu köyün şehidi var. Şehidi olan köy bırakılır mı- Ölene kadar şehidimin mezarına bakacağım. Öldüğümde ise bu köyde oğlumun yanında gömüleceğim.”
Tokat, oğlunun çatışma sırasındaki saatini de yanından ayırmadığını belirterek, çatışma sırasında kurşun isabet eden saatin çatışma saati olan 01.15’te durduğunu ifade etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!