featured

KETEM’de ücretsiz kanser taraması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), ücretsiz meme ve rahim ağzı kanseri taraması yapıyor.

KETEM Doktoru Kıvanç Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları meme ve rahim ağzı kanseri taramalarında 6 kişinin erken teşhisinde bulunup tedaviye yönlendirdiklerini belirtti.
Hedeflerinin Kastamonu halkına ulaşarak ücretsiz kanser taramalarını gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Özdemir, şunları kaydetti:
”Burada 30-69 yaş bayanları KETEM’e davet ediyoruz. Meme ve rahim ağzı kanser erken teşhis edebileceğimiz, erken teşhis ettiğimiz zamanda kurtarabildiğimiz türlerdir. Buradan da erken teşhisde bulunduğumuz kişileri tedaviye bir an önce yönlendirmek. Yaptığımız meme ve rahim ağzı kanseri taramalarında 6 kişinin erken teşhisinde bulunup tedaviye yönlendirdik. Ana amacımız bu.”
Özdemir, farkındalığı oluşturmak için çeşitli programlar düzenlediklerini ifade ederek, ”Öncelikle kişinin böyle bir hizmet olduğundan haberi olması gerekir. Dolayısıyla bu hizmetimizi duyurmak için çalışmalarımız var. Bu konuda farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirmek için toplumumuzdaki yaşayan kadın nüfusu eğitmek istiyoruz. Okul ve halk eğitimlerimiz ile kurumlarımızla görüşüp yaptığımız faaliyetlerimiz var” diye konuştu.
KETEM de görevli Suna Berber ise KETEM’i tanıtma çabası içinde olduklarını belirterek, amaçlarının insanları bilinçlendirip farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanlığı ve Anneler Derneği’nin ortak projesiyle her ay farklı bir ilçeden gelen bayanlara kanser taraması yaptıklarını ifade eden Berber, ”Buraya gelen tüm bayanlara meme kanseri hakkında bilgi veriliyor. Meme muayenesini nasıl yapacakları öğretiliyor. Doktor muayenesinden sonra gereken işlemleri uyguluyoruz. Ultrason, mamografi çekiyoruz. Hastalardan rahim ağzı kanserine yönelik taramalar için simir alınıyor” diye kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!