featured

Kastamonu EMITT Fuarı’nda tanıtıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

Fuara BAKAB (Batı Karadeniz Kalkınma Birliği) bünyesinde katılan Kastamonu, fuarda Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile 4 ilçe tarafından temsil edildi. Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar, Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz’ın ziyaretçilerle buluştuğu fuara, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı katılamadı.

Kastamonu’nun tarih, kültür ve turizminin tanıtıldığı fuarda Kastamonu standının önünde yer alan devasa Kastamonu Konağı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Mini bir “Şapka Müzesi”nin de yer aldığı Kastamonu standında ziyaretçileri yöresel kıyafetler giymiş genç kızlar karşıladı.

EMITT Fuarı’nda Kastamonu’nun yanı sıra diğer Batı Karadeniz illeri; Zonguldak, Karabük, Bartın, Bolu, Düzce ve Sinop’ta temsil edildi.

Fuarla ilgili görüşler

Ziver Kaplan:

Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Fuarların, festivallerin ve tanıtım günlerinin bir ilin tanıtımı için önemli ve yararlı olduğunu söyledi. EMITT’in dünyanın 5. büyük fuarı olduğunu hatırlatan Kaplan, bu fuara 2009 yılından beri katıldıklarını ve geri dönüşlerini aldıklarını ifade etti. Kastamonu’ya gelen turist sayısının her yıl yüzde 30 oranında arttığını belirten Kaplan, fuarda Kastamonu’ya ayrılan alanın küçük olduğu eleştirilerine ise şu yanıtı verdi: “Kastamonu olarak 72 m2 alana sahibiz. Böyle bir uluslar arası fuarda bu alana sahip olmayı önemsiyorum. Gönül ister ki daha büyük alana sahip olalım ama maddi olanakla ilgili bir durum bu. Biz burayı çok cüzi bir rakamla kiraladık.”Geçen yıllara göre katılımın az olduğu görüşlerine katılmadığını anlatan Ziver Kaplan, kuru kalabalığın önemli olmadığını, önemli olanın nitelikli ziyaretçilerin katılımı olduğunu söyledi. İstanbul’daki Kastamonululardan daha fazla destek beklediklerini sözlerine ekleyen Kaplan, ziyaretçilere teşekkür etti.

Mustafa Ayanoğlu:

Araç Belediyesi olarak 4 yıldır Kastamonu tanıtımı çerçevesinde EMITT Fuarı’na katıldıklarını söyleyen Başkan Mustafa Ayanoğlu, Kastamonu’nun turizm için elverişli olduğunu, bazı altyapı eksikliklerinin giderilmesiyle önemli bir turizm merkezi haline geleceğine inandığını belirtti.

EMITT Fuarı’ndaki Kastamonu’ya ayrılan yerin yeterli olmadığını savunan Ayanoğlu, “Daha geniş ve daha çeşitli olabilirdi ama Sayın valimizin de söylediği gibi ileride daha geniş kapsamlı tanıtımlara imza atmayı ümit ediyorum” dedi.

Mehmet Yılmaz:

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, “4 yıldır EMITT Fuarına katılıyoruz. Bu yılki fuarda Kastamonu’ya ayrılan standın önceki yıllara göre küçük olması şirinliğimizi azalttı diye düşünüyorum. Geçen yıl 90 m2 kare alanda tanıtım yapıyorduk, bu yıl 70 m2’lik alanla yetiniyoruz. Her yıl Pınarbaşı’na gelen turist sayısı artıyor, ektiğimiz tohumların yeşerdiğini görüyoruz. Turizmimizin gelişmesi için belediye olarak çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Katılımdan memnun olduğunu söyleyen Yılmaz, “Hemşerilerime ve siz basın mensuplarına teşekkür ediyorum diyerek, birbirimize destek olmaya devam edelim” çağrısında bulundu.

Rıdvan Oyar:

Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar, 4 yıldır EMITT Fuarı’na katıldıklarını, fuarların tanıtım açısından önemli olduğunu belirtti. Fuarın çok fazla olmasa da Abana turizmi için katkı sağladığını söyleyen Oyar, “Hiçbir geri dönüş olmasa bile katılmaya devam edeceğiz, böyle bir uluslararası fuarda Abana’nın ve Kastamonu’nun adını duyurmak kültürünü sergilemek bile başlı başına bir başarıdır” dedi.

Abana turizminin gelişmesinin yolunun oteller yapmaktan geçtiğini belirten Rıdvan Oyar, turizm yatırımcılarını ilçesine davet etti. Özellikle Ortadoğu ve Arap ülkelerinden turistlerin ilçelerine geldiğini aktaran başkan Oyar, 2 ay önce Suudi Arabistan Mekke Fen Müdürü’nün ilçelerine geldiğini, havalimanının açılmasıyla Kastamonu turizminin ivme kazanacağına inandığını söyledi.

Mümtaz Aliustaoğlu:

Devrekâni belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, fuarda gözlemci olarak bulunduğunu Devrekâni’nin BAKAB üyesi olmadığını söyledi. Devrekâni olarak en büyük ekonomik girdilerinin hayvancılık olduğunu belirten Aliustaoğlu, gerekli desteklerin sağlanmasıyla gelecek zamanlarda turizm ve hayvancılıkta mesafe kat edeceklerini ifade etti.

Bu yazı içeriğinin tüm hakları www.istamonu.com ve GAZETE İSTAMONU’ya aittir. İzinsiz yayınlayanlar hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!