1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Kastamonu-Ağlı’da 2500 Yıllık Tarih Gün Yüzüne Çıktı!

Kastamonu-Ağlı’da 2500 Yıllık Tarih Gün Yüzüne Çıktı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu-Ağlı Selmanlı Mahallesi sınırları içinde 2500 yıllık tarihi eser kaçak kazı yapan köylüler tarafından ortaya çıkarıldı.

Kastamonu-Ağlı Selmanlı Mahallesi yakınlarında kaçak kazı yapan 5 kişi, maddi değerinin 40 milyon TL olduğu tahmin edilen antik eserlerle birlikte ele geçirildi.
3’ü ilçe’den olmak üzere kaçak kazı yapan 5 şüpheli yakalanarak İnebolu M Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Edinlien bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonda, Ağlı Selmanlı Mahallesi yakınlarında kaçak kazı yapılarak girilen tümülüsteki mezar odası içinde Roma dönemine ait (MS II. veya III. yy) çok değerli bir duvar resmine (fresk) ulaşıldı. Ayrıca yine maddi değeri çok yüksek takılar ele geçirildi.
Bazı vatandaşlar tarafından bir tarlada yapılan kazıda dönemin komutanına ait olduğu tahmin edilen bir mezar bulundu. Kastamonu Müze müdürlüğünün yaptığı incelemeye göre yaklaşık 2500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir resim görenleri hayrete düşürdü.

Mezarın kubbeli şekilde yapılmış olan kapak kısmının ayakucu tarafında bulunan kabartma tabir edilen taş oyularak yapılan renkli resimde bir erkek iki bayan iki çocuk ve ikide kuş resmi bulunuyor. Müze yetkilerinden alınan bilgiye göre komutan olduğu sanılan kişinin kabri olduğu resimdeki diğer kişilerinde yakınları, aile bireyleri olduğu tahmin ediliyor. Bu resmin değerinin çok büyük olduğu belirtiliyor.

Yine müze yetkililerinden alınan bilgiye göre alanın çevresinde de buna benzer tarihi eserlerin olabileceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla çevrede geniş çaplı incelemeler yapılıyor. Karabük Üniversitesi Arkeoloji bölümünden ilçeye gelen ekip çalışmalarına devam ediyor.


Başkan Muharrem Dinç: Ağlı Açıkhava Müzesi olabilir…
Konuyla ilgili Gazete İstamonu’ya açıklamalar da bulunan Ağlı Belediye Başkanı Muharrem Dinç, “İlçemiz de ortaya çıkan ve 2500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen tarihi eserler hepimizi hayrete düşürdü. Bölge de geniş çaplı incelemeler yapılıyor. Arkeoloji uzmanlarınca, buna benzer tarihi kalıntıların bulunma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Bu çalışmaları, ilçemizin tarihini gün yüzüne çıkarması açısından önemli buluyorum, çıkarılan ve çıkarılması muhtemel tarihi eserler bir araya getirilerek Ağlı Açıkhava Müzesi oluşturulabilir” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü