featured

KASİAD Kastamonu’yu yoğun bakıma aldı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey kalkınma ajansı (KUZKA) ile Kastamonu sanayici ve iş adamları derneği (KASİAD) arasında imzalanan protokol gereği her ay bir sektör yatırımcısına Kastamonu hakkında yatırım danışmanlığı ve yatırım ortaklığı gibi planlı çalışmaların yapılması adına sektör buluşmaları yapılıyor.

Geçtiğimiz yıl ilk olarak Green park oteller zinciri yönetim kurulu başkanı Adil Üstündağ’ın Kastamonu’ya getirilerek 4 ve 5 yıldızlı oteleler yapılabilirliği çerçevesinde KUZKA ile işbirliğine giden KASİAD üyeleri mobilya da faaliyet gösteren sektör de ki lider isimleri de bir araya getirmişti.

4 Ekim Perşembe akşamı KASİAD genel merkezinde yapılan ve maden sektöründe faaliyet gösteren firmaların yetkililerinin katıldığı toplantıda Kastamonu yer altı zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılması ve yatırımcının bilinçli hareket etmesi amacıyla yapılan toplantı olumlu geçti.

Toplantıda söz alan KASİAD başkanı Ayhan Aslan, Ülkemizde muhtemel ve görünür rezervler dikkate alındığında toplamda 5 milyar m3 civarında mermer rezervi bulunmaktadır diyen Aslan, bu duruma paralel olarak mermer işleme endüstrimizin de oldukça önemli atılımlar yaptığını söylemek mümkündür. Mermer ve doğaltaş ihracatı ülkemiz madencilik sektörü toplam ihracatının yaklaşık % 50’sini oluşturmaktadır dedi. Yatırımcıya Kastamonu’yu doğru ve profesyonel olarak tanıtılması gerektiğini vurgulayan Aslan, KASİAD olarak amacımız Kastamonu’muzun yatırım için olağan şartlarının daha iyi anlatılarak önümüzde ki günlerde kalıcı ve yatırım atağına geçmiş bir il olması adına çalışmalarımız devam edecektir sizleri ağırlamaktan son derece mutlu olduk diyerek sözlerine son verdi.

Toplantıya katılan KUZKA Yatırım Destek Ofisi UZMANI Oral Naz ve Koordinatör Aykut Onat ise sinevizyon eşliğinde sunum yaparak başladığı konuşmasında şu görüşlere yer verdiler.

İlimizde hatırı sayılır oranda mermer rezervi bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda mermer ocaklarının sayısı hızla artmakla birlikte mermer işleme tesislerini kurulması için yatırımcıların çalışmaları bulunmaktadır. İlimiz de mermer rezervleri dağınık bir yerleşim arz etmektedir.

Çatalzeytin – Sökü mevkiinde 50 milyon ton,

Araç- Tepeköy mevkiinde 10 milyon ton

Kastamonu merkez ve köylerinde 200 milyon ton mermer rezervi bulunmaktadır.

Kastamonu merkez ilçe (Musallar, Emir, Keyiş, Sipahi, Haliloğlu, Kirenli, Demirci köyleri mevkiinde yaklaşık 200 yüz milyon ton rezervleri bulunmaktadır dedi. Çimento da gerekli ham madde için gerekli olan Kil, Kireçtaşı ve marn madenlerinin de yoğunlukta olduğunu 1. Sınıf kireçtaşının Küre, Seydiler ve Abana ilçelerimizde ki toplam rezervinin ise 514 milyon ton olduğunu söyledi. Linyit, Grafit, ile özellikle cam ve seramik sanayiinde çokça kullanılan Feldspat madeninin de yoğunlukta olduğu ilimizde maden sektörü çok önem taşımaktadır dedi.

Toplantıya katılan Kastamonu maden sektörünün lideri konumunda ki firmaların yetkilileri ise görüş olarak Kastamonu’da bulunan zengin maden varlığının mutlaka yatırıma dönüşmesi ve profesyonel destek veren KUZKA yatırım ofisinin sunduğu bu çalışmaların önümüzde ki günlerde artarak devam edeceğini düşünüyoruz KASİAD yetkililerine Başkan Sayın Ayhan Aslan ve özellikle bizlerin toparlanmasında emekleri olan Erol Şahin ve Cemal Şenol’a teşekkür ederiz dediler.

SIRA

AD SOYAD

FİRMA

1

AYHAN ASLAN

İÇDAŞ A.Ş.

2

ORHAN ASLAN

İÇDAŞ A.Ş.

3

LARA REYTAN

KASTAMONU MADENCİLİK A.Ş.

4

İSMAİL ÖZDEMİR

KASTAMONU MADENCİLİK A.Ş.

5

TAHSİN SÖNMEZ

GÜRER NAKLİYAT

6

MEHMET UTKAN

YURT MADENCİLİĞİ GELİŞİM VAKFI

7

UMUT ÖKTEN

İZCİ MADENCİLİK

8

BURAK GÜNDOĞDU

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

9

NİYAZİ TOMBA

BUTONİ DENİZCİLİK

10

SEZAİ ALKAN

ALKAN MERMER

11

CEMAL ŞENOL

SONTEK BİLGİSAYAR

12

ÖNER YILMAZ

SONER TEMEL MÜH. İNŞ. VE TİC. A.Ş.

13

BİNYAMİN PİNTO

TURMENKO MADEN A.Ş.

14

YAŞAR KIZILKUM

VOLKAN YMM

15

EROL ŞAHİN

KOODİNATÖR KASİAD

KASİAD Üye Ziyaretlerine Devam Ediyor.

 

1974 yılında Tuzla Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi’nde 3500 m² kapalı, 2000 m ² açık, toplam 5500 m² alanda Çatalzeytin’li işadamı Sezai Alkan tarafından kurulan Alkan Mermer sanayiine ziyaret düzenleyen KASİAD heyeti 6 Ekim Cumartesi günü Alkan mermer tesislerin de sabah kahvaltısına katıldı. Kahvaltılı toplantıya, Başkan Ayhan Aslan başta olmak üzere Sezai Alkan, Cemal Şenol, Erol Şahin, Murat Arel, Mustafa Tuna, Murat Demir, Hasan Kalafat, Tahsin Sönmez, Hüseyin Kaya gibi iş adamlarının yanı sıra Gazete İstamonu yazı işleri müdürü Gözde Yüksel de hazır bulundu. Alkan mermer tesislerini gezen heyet ardından kahvaltıya geçti. 4 Ekim de KASİAD genel merkezinde yapılan maden sektörlerinin bir araya getirildiği toplantı ve yapılacak başlıca çalışmaların envanterinin çıkarıldığı bir toplantı haline geldi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!