Esan Akü
  1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. İstiklal Şairimiz Kastamonu’da ve Tüm Yurtta Anılıyor

İstiklal Şairimiz Kastamonu’da ve Tüm Yurtta Anılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy için ayrı şehirlerde hatim duası okunacak.

Kuruculuğunu Mehmet Akif Ersoy’un ailesinin ve ona gönül verenlerin yaptığı Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği (AKİF-DER) Milli şairimizin ruhuna ithafen hatim indirdi. Duası İstanbul’da Fatih Camii, Ankara’da Taceddin Cami, Kastamonu’da Nasrullah Camii olmak üzere yurdun birçok vilayetinde yapılacak.

Nasrullah camiinde hatim duası

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Dernek Genel Başkanı Mehmet Akif Işık, Akif’in aynı zamanda Kur’an şairi olarak anıldığının altını çizerek, “Mehmet Akif, bir hafızı Kur’an’dı. Yazarken hep o ruhu yazdı, şiirlerine o ruhu yansıttı, sözlerine, hayatına o imbikten yansımalar yaptı. Dernek olarak, ailesiyle birlikte onun aziz ruhu için üyelerimizle güzel bir gelenek başlattık. İnşallah bu yıl ilk olarak başlattığımız hatim okuma geleneğini bundan sonra her yıl Ramazan ayının son cumasında sürdüreceğiz, dedi. Başkan Işık, bu yılki hatimlerin duası için Fatih, Altındağ ve Kastamonu Müftüleri ile görüştüklerini ifade ederek, “Müftülerimizle görüştük. 17 Ağustos Cuma günü ikindi namazından önce İstanbul’da Fatih Camiinde, Ankara’da Taceddin Camiinde, Kastamonu’da Nasrullah camiinde hatim duası yapılacak. Başta derneğimize gönül verenler olmak üzere Mehmet Akif Ersoy’u seven tüm halkımızı programımıza davet ediyoruz, dedi.

Neden Nasrullah?

AKİF-Der Başkanı Işık, hatim duası için seçilen üç caminin özellikle tercih edildiğini belirterek; “Fatih, Mehmet Akif’in doğduğu yer, Fatih Cami ise hem onun hemde babasının güzel hizmetler verdiği, eğitim aldığı, eğitim verdiği bir yer. Bu nedenle İstanbul’daki dua mekanımız Fatih Camii oldu. Ankara’da ise İstiklal Marşını yazdığı mekanın hemen yanındaki Taceddin Camisi. Kastamonu’da ise onun vaaz ve irşad faaliyetlerini yürüttüğü ve önemli vaazlar verdiği Nasrullah Paşa camiini tercih ettik. Böylece hem hatırasını yad ettik, hem de onun sesinin yankılandığı mekanlarda aziz ruhuna ithafen dualar edilmesini, Kur’an okunması istedik, dedi.

AKİF-Der Başkanı Işık, icra edilecek hatim merasimine Mehmet Akif Ersoy’u seven, onun yazılarına, şiirlerine gönül veren herkesi davet ederek, “Akif’in ailesi İstanbul’da Fatih Camiindeki programa katılabilecek. Diğer vilayetlerdeki programa ise dernek kurucuları ve üyelerimiz iştirak edecek. Halkımızı programımıza bekliyoruz, dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü