İSTANBUL’UN ‘’FETİH KUTLAMASI’’ BU YIL DA GÖKKUBBEYİ AYDINLATACAK

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balat Gösterileri; Göze, Kulağa ve Ruha Hitap Edecek

İstanbul’un fethinin 559. Yılı kutlamaları bu yıl muhteşem gösterilere sahne olacak.
Sevgi, hoşgörü ve barış mesajlarının verileceği görsel şölende, fetih gökyüzünde canlandırılacak.
İslam, Türk ve Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan İstanbul’un Fethi; bu yıl da Haliç’te su, ışık, lazer, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak anlamına yakışır bir biçimde kutlanacak. Balat’taki gösteri bu akşam 21.00’de başlayacak.

Balat semalarında ses ve ışık şöleni
Fetih kutlamaları şöleninde 3 adet dev su perdesi, 118 adet hareketli su pompası, 3 adet gayzer su pompası Haliç’in sularını hareketlendirecek. Bu su gösterilerine 96 adet robot ışık ve 40 adet gökyüzü tarayıcısı renk katacak. Su ve ışık sistemlerine ek olarak 16 adet lazerle muhteşem bir lazer gösterisi sunulacak.

Dev ekranda ‘Fetih Filmi’ gösterilecek
Ayrıca bu sene Haliç, özel olarak İspanya’da hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize ‘Live Media Pyromusical Şov’ ile farklı bir gösteriye sahne olacak.
İstanbul’un Fethi kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan ve ‘Fetih 1453’ filminin yönetmeni Faruk Aksoy’un yönettiği film; toplam 1088 m2’lik dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak gösterilecek.

Havai fişekler eşliğinde Askeri Mehter
Bu muhteşem gösterilerin finalinde Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü, Fetih kutlamalarına özel bir mehter konseri sunacak.
Mehter konseri ile birlikte, toplam 10.800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi Haliç semalarını aydınlatacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!