İstanbul Barosu olağanüstü genel kurula gidiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Baro Genel sekreteri Hüseyin Özbek’in de aralarında bulunduğu 10 Baro yöneticisi hakkında “Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs” iddiasıyla dava açmasının ardından yaşanan olaylara ilişkin basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda 28 bin 884 üyesiyle dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, baronun olağanüstü genel kurul kararı aldığını açıkladı.

Olağanüstü genel kurul kararı

Baro’nun Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda konuşan Ümit Kocasakal, “Son dönemlerde avukatlara, avukatlık mesleğine meslek onuruna barolara ve özellikle istanbul Barosu’na yönelik saldırıların hukuksuzlukların sindirme ve yıldırma girişimlerinin yoğunlaşması tahammül edilemez ve tehditkar boyutlara ulaşması karşısında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu 7 Şubat tarihinde yapılan toplantıda bu gündemle sınırlı olmak ve bu konuları görüşmek, bu saldırılara karşı haraket tarzını belirlemek üzere en üst organı olan İstanbul Barosu Genel Kurulu’nu Olağanüstü Toplantıya çağırma, bu toplantıya Türkiye Barolar Birliği Başkanı, yönetim kurulu ve tüm organlarını, tüm baro başkanlarını, ülkedeki tüm avukatları hukuk fakültesi dekan ve öğretim üyelerini ulusal ve uluslararası hukuk kurumlarını da davet etme kararı almıştır. Mesleğe, meslektaşa, Baro’ya yönelik saldırılara, tasfiye girişimi ve tezgahlarına en iyi cevabı Genel Kurulumuz verecektir” diye konuştu.

Genel kurul 4 ay önce yapılmıştı

28 bin 884 üyesiyle dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu’nda 14 Ekim 2012’de seçimler yapılmış ve bu oyların 12 bin 836’sını yani yüzde 58’ini alan Ümit Kocasakal ikinci dönem başkan seçilmişti. Kocasakal’ın ardından ikinci olan aday oyların 4 bin 650’sini (yüzde 21), üçüncü olan aday 3 bin 495 (yüzde 15), dördüncü aday ise 1038 (yüzde 4,71) oy almıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!