Esan Akü
  1. Haberler
  2. YEREL
  3. İki asırlık hamam restore edilmeyi bekliyor

İki asırlık hamam restore edilmeyi bekliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmet Tuğcu – Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki iki asırlık Derbederler Hamamı, restore edilmeyi bekliyor.

İlçedeki tarihi nitelikli hamamlardan birisi olan Derbederler Hamamı’nın restorasyon projesi, Anıtlar Kurulu’nca onaylandı.
19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen hamamın kurnaları ve mermerleri, son Osmanlı padişahı Vahdettin zamanında İtalya’dan getirtildi.
Yeni Hamam olarak da bilinen Derbederler Hamamı’nın hisselerinin yarısı Taşköprü Belediyesi’ne yarısı da özel şahıslara ait. Restorasyon projesi geçtiğimiz yıllarda Anıtlar Kurulu’nca onaylanan tarihi hamam, yakında bakıma alınacak.

-”Osmanlı mimarisini en güzel şekilde taşıyor”-

Projesiyi hazırlayan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı(ÇEKÜL) Taşköprü Temsilcisi Yüksek Mimar Nilgül Şener, tarihi hamamın Osmanlı mimarisini oldukça güzel bir şekilde taşıdığını ve mimari zenginliği yönünden benzerlerinden ayrıcalıklı, işlemeleriyle de dikkat çekici olduğunu belirtti.
Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan ise Hamamın Kastamonu’nun tarihi varlıkları içerisinde önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, gerekli projenin hazırlanıp Anıtlar Kurulu’nca onaylandığını söyledi
Kaplan, restorasyonun Bakanlığın program çerçevesinde yapılacağını kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü