Grip aşısı ihmal edilmemeli

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afyon Kocatepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilimdalı Doç. Dr. Neşe Demirtürk, mevsim değişikliklerinde gripten korunmanın en önemli yolunun aşılama olduğunu bildirdi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilimdalı Doç. Dr. Neşe Demirtürk, mevsim değişikliklerinde gripten korunmanın en önemli yolunun aşılama olduğunu bildirdi.
Demirtürk, , gribin ateş, öksürük, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları ile birlikte seyreden hızlı başlangıçlı viral enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.
Gribin, mevsimsel özellik gösterdiğini ifade eden Demirtürk, ”Sıklıkla sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan önemli bir enfeksiyondur. Zaman zaman çok büyük salgınlara yol açabilir. Mevsim değişikliklerinde gripten korunmanın en önemli yolu aşılamadır” diye konuştu.
Demirtürk, aşılama için en uygun zamanın Ekim ile Kasım ayları olduğunun altını çizerek, kronik akciğer hastalarının, diyabetlilerin, kalp ve karaciğer hastalığı olanların her yıl grip aşısı olmalarının önerildiğini ifade etti.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan klinik hastalıkların çoğunun ”soğuk algınlığı” olarak bilindiğini, grip hastalığını diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisinin ateş yüksekliğinin olması olduğunu aktaran Demirtürk, şunları kaydetti:
”Gripli hastada ateş 39 dereceye kadar ulaşabilir. Kas ve eklem ağrıları vardır. Dolayısıyla her soğuk algınlığı grip gibi değerlendirilmemeli, tedavi verirken de bu durum göz önüne alınmalıdır. Titreme ile yükselen ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, burun akıntısı ve gözlerde hassasiyet, bazen yanma ve yaşarma en sık görülen belirtilerdir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve boğazda yanma ile kuru öksürük, nadiren de ishal ve karın ağrısı görülebilir.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!