featured

“Gözetleme Kulesi”ne 5 Dalda Ödül

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz sonbahar Kastamonu’nun Tosya, Şenpazar ve Cide ilçelerinde çekilen ve “Gözetleme Kulesi” Adana’da 5 dalda birden ödüle layık görüldü.

Geçtiğimiz sonbahar Kastamonu’nun Tosya, Şenpazar ve Cide ilçelerinde çekilen ve “Gözetleme Kulesi” Adana’da 5 dalda birden ödüle layık görüldü.
“Gözetleme Kulesi” filmin Kastamonu’da çekilme nedenini “Kastamonu doğal bir platform” şeklinde açıklayan yönetmen Pelin Esmer, Kastamonu’nun tarihi, bakir doğa yapısı ve yerel yönetimlerin sağladığı çalışma kolaylıklarının filmi burada çekmelerine neden olan önemli etkenler olduğunu söyledi. Adana Altın koza Film Festivali’nde 5 dalda birden ödül kazanan film kasım ayında vizyona girecek.
TRT’nin ortak yapımcı olarak katkı sağladığı, Pelin Esmer’in yönetmenliğini üstlendiği “Gözetleme Kulesi” filminin başrollerinde Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez yer alıyor. Menderes Samancılar, Kadir Çermik, Laçin Ceylan, Rıza Akın, Mehmet Bozdoğan ve Mehmet Mola diğer rollerde onlara eşlik ediyorlar.
Çekimleri geçtiğimiz sonbaharda Kastamonu’nun Tosya, Şenpazar ve Cide ilçelerinde gerçekleştirilen Gözetleme Kulesi; T.C. Kültür Bakanlığı, Eurimages, TRT, CNC (Fransa), Medienboard (Almanya) ve Ford’un katkılarıyla gerçekleştirildi.
Filmin konusu: Filmde, yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınan Nihat ile, otobüslerde hostes olarak çalışıp, Tosya’da küçük bir otogara sığınan Seher’in suçluluk duygularına karşı kendi kendilerine verdikleri savaşı artık birbirlerinin şahitliği altında yapmak zorunda kalışları konu ediliyor. Nihat ıssız bir ormanın tepesinde bir yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınmıştır. Seher ise Tosya’da otoyol kenarında küçük bir otogara kendisini zor atmıştır. Başkalarından kaçarken birbirlerine denk gelen bu iki insan suçluluk duygularına karşı, kendi kendilerine verdikleri savaşı birlikte sürdürmek zorunda kalırlar.

5 dalda ödül

 

Adana’da düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Kastamonu’da çekilen “Gözetleme Kulesi” 5 dalda birden ödül kazandı. Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in başkanlığında, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim üyesi Hülya Uğur Tanrıöver, ünlü oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşan jüri “Gözetleme Kulesi”ni 5 dalda birden ödüle layık gördü.

Hangi dallarda ödül kazandı

 

En İyi Yönetmen: Pelin Esmer
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar
En İyi Kadın Oyuncu: Nilay Erdönmez
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laçin Ceylan
En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken
Yılın Türkiye’yi dünyada temsil eden tek filmi
Pelin Esmer’in yönetmenliğini üstlendiği Gözetleme Kulesi filminin dünya prömiyeri 8 Eylül Cumartesi Günü 37. Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Bu sene Toronto’ya Türkiye’den giden tek film olan Gözetleme Kulesi’nin, festivalde dünyanın dört bir yanından en iyi sinema filmi örneklerine yer verilen “Contemporary World Cinema” (Çağdaş Dünya Sineması) bölümü kapsamında gerçekleştirilen galasına ilgi yoğundu. Galaya katılan filmin yönetmeni Pelin Esmer ile filmin başrol oyuncuları Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez gösterimden sonra seyircilerin sorularını cevapladılar. Pelin Esmer bundan önceki filmi 11’e 10 Kala ile de 2010 yılında Toronto Film Festivali’nin “Kentten Kente” bölümünde yer almıştı.
Yönetmen Esmer’in 2. filmi

“Gözetleme Kulesi” iki belgeselden sonra “11’e 10 Kala”ya imza atan Esmer’in ikinci uzun metrajlı işi.
Pelin Esmer’in kaleminden ve yine kendi yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan filmin ortak yapımcıları arasında Arizona Films ve Bredok Filmproduction da yer alıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!