Esan Akü
featured
  1. Haberler
  2. KÜLTÜR - SANAT
  3. GELENEKTEN GELECEĞE KADIN ELİ

GELENEKTEN GELECEĞE KADIN ELİ

Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde Kastamonu’da Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi tarafından “Anadolu Kültüründe Gelenekten Geleceğe Kadın Eli” isimli resim sergisi açıldı. Sergide kadınlar tarafından gün yüzüne çıkartılan birçok el emeği ürün beğeniye sunuldu.

Saray Hamamı Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen serginin açılışını Kastamonu Vali Yardımcısı Aydın Ergün yaptı. Ardından Ergün, beraberindeki Kastamonu Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç ve diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sergiyi gezdi. Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Serpil Durgut, katılımcılara sergi hakkında bilgiler verdi.

Sergi ile ilgili bilgi veren Kooperatif Başkanı Durgut; “200 yıl önce kadınlarımızın el emeği göz nuru döktüğü ürünlerle yenilikler ekleyerek günümüze taşıyıp bir sergi yapalım diye düşündük. Amacımız gelenekseli yeni nesilere farklı bir şekilde tanıtarak öldürmemek ve geçmiş dönemlerde kadınlarımızın hissiyatları ile el emekleri ile döktüğü bütün motifleri günümüze aktararak uzun yıllar yaşatabilmeyi amaçlıyoruz. Sergimizde unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımız yoğunlukta bulunuyor. Bunun dışında coğrafi işareti alınan taş baskı, tırnak bağı, iğne oyası, sepetçilik, tezgah dokuması gibi ürünleri yenilikler katıp geçmişle geleceği birleştirerek sergimizde yeni motiflerimizi tanıtıyoruz” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü