featured
  1. Haberler
  2. YAŞAM
  3. Elektrik Borcu Mucit Yaptı

Elektrik Borcu Mucit Yaptı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu’da borçları nedeniyle işyerinin elektrikleri kesilen oto elektrikçisi, topladığı araba akülerini güneş kolektörleri ile doldurup dükkânının elektriğini üretiyor.

Kastamonu Sanayi Sitesi’ndeki iş yerinde iki yıl önce işleri bozulunca, elektrik faturalarını ödeyemez hale gelen oto elektrikçisi Hüseyin Topçu, elektrikleri kesilince çareyi güneş enerjisinde elektrik üretmekte buldu.

”Mucit Usta” lakaplı oto elektrikçisi Topçu, yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle iki yıl önce işlerinin bozulduğunu ve iyice biriken elektrik borçları nedeniyle dükkanının elektriklerinin kesildiğini anlattı.

Yapabildiği tek işin oto elektrikçiliği olduğunu aktaran Topçu, şöyle konuştu:

”Eşim ve iki çocuğumun nafakasını bu dükkandan kazandığım üç kuruş ile sağlıyorum. Bu yaştan sonra başka birinin yanında çalışamazdım. Ben de pes etmeyip çare aradım. İlk başlarda komşu esnaflar seyyar kablo ile bana elektrik sağlamaya çalıştılar. Ama ben kimseye muhtaç olmamak için dükkanımın önünde alüminyum güneş kolektörleri ile boş aküleri güneş enerjisi ile doldurup dükkanının ihtiyacını karşılamaya başladım.

Elektrikle çalışabilecek her türlü küçük elektronik aletleri çalıştırıyoruz. Çok fazla olmasa da işimizi görecek kadar elektriği sağlıyoruz. Elektrik olmayınca çok zorlanıyoruz. Bazen büyük matkapla temizlik yapmam gerekiyor. Ancak, güneş enerjisinden sağladığımız aküler büyük matkapları çalıştırmıyor. İşte o zaman zorlanıyorum. Bunu yapmak yıllardan beri aklımdaydı. Elektriklerimin kesilmesi birazda fırsat oldu.”

11 yaşındaki oğlu da babanın yolunda

Yanında çalışacak çırak bulmakta zorlandığı için okul dışındaki zamanlarda 11 yaşındaki oğlu Ertuğrul’u dükkana getirerek yetiştirdiğini ifade eden Topçu, oğlunun küçük çaplı işleri yapmaya başlamasına da çok sevindiğini kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü