featured

Dünya Emzirme Haftası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, ”Anne sütü, çocuğun mucizevi doğal ilk aşısıdır” dedi.

Kutlu, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla, anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve onun için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içerdiğini söyledi.
Annenin bebeği ilk emzirmeye başladığında, sütünün yağ oranının yüksek olduğunu vurgulayan Kutlu, ”Süt ilk etapta bebeği doyuruyor. Daha sonrada anne sütünün su oranı artarak bebeğin susuzluğunu da gideriyor. Anne sütü sürekli aynı yoğunlukta olmuyor. Anne sütünün böyle bir ayarlaması var” diye konuştu.
Kutlu, bebeklere 2 yaşına kadar anne sütü verilmesi gerektiğini dile getirerek, ilk 6 aydan sonra anne sütüyle birlikte ek besinler de verilmesi gerektiğini söyledi.
Annelerin en büyük sıkıntılarının bebeğin anne sütüyle yeterince beslenip beslenmediğini anlayamamaları olduğunu vurgulayan Kutlu, şöyle konuştu:
”Anne sütü, çocuğun mucizevi ve doğal ilk aşısıdır. En doğal olan süttür. Kimyasal hiç bir şey yoktur. Bebekler huzursuzluklarını ağlayarak ifade ederler. Bebek bir ay sonunda takip edildiğinde düzenli kilo alıyorsa, anne sütü yeterli demektir. Bebeğin güçlü bir şekilde ağlaması yoksa, düzenli kilo almıyorsa, sürekli uyku halindeyse bir uzmana başvurup anne sütünün yeterli gelip gelmediği konusunda bilgi alınabilir. Bunun haricindeki durumlarda anne sütü yeterli geliyordur.”
Kutlu, anne sütüyle beslenen bebeklerin ilerleyen yaşlarda kalp damar, şeker ve obezite hastalığına yakalanma riskinin daha az olduğunu kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!