featured

”Dünya Diyabet ve Obezite Haftası”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Dünya Diyabet ve Obezite Haftası dolayısıyla Kastamonu Öğretmenevi’nde kurulan stantta, diyabetle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Halk Sağlığı Müdürü Yüksel Kutlu, diyabet hastalığının dünyada olduğu kadar Türkiye’de de büyük bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, 12-18 Kasım tarihleri arasında Diyabet ve Obezite Haftasını etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi.
Kutlu, farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtıklarını, açılan stantta Kastamonu’daki vatandaşların şeker ve tansiyonunu ücretsiz ölçtüklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:
”Diyabet, böbrek yetmezliğinden kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Toplumun yüzde 13’ünü kapsayan kapsamlı ve yaygın bir hastalık. Obezite de diyabeti tetikliyor. Bir insanın ileri yaşta kilolu olması ve 35 yaşından sonra bel çevresinde belirli bir yağlanmanın varlığı şeker hastalığına aday demektir.”
Diyabet ve Obezite Haftası etkinlikleri kapsamında ilin farklı yerlerine mavi ışıklandırma yapılıp, afişler asacaklarını dile getiren Kutlu, ”Okullarda programlar düzenlenecek. Camilerde hutbelerde diyabetle ilgili konulara değinecek. Vatandaşlarımıza bu haftanın önemine binaen farkındalık oluşturup dikkat çekeceğiz” diye konuştu.
Açılan stantta görevli diyetisyen Elif Karakaş, gelen vatandaşlara ilk önce vücut analiz cihazında ölçüm yaptıklarını söyledi.
Daha sonra vatandaşın kilosuna ve yağ oranına baktıklarını söyleyen Karakaş, şunları ekledi:
”Ölçümlerin sonucunda da vatandaşlarımızın hangi kategoriye girdiklerine bakıyoruz. Obezite sınırında olanları ya da obezite olanları bir sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz. Bu ölçümlerden sonra şeker ölçümü yapıyoruz. En sonunda da tansiyon ölçümü yapıyoruz. Hastalık şüphesi olanları sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz. Yaptığımız tüm ölçümlerde yüzde 30 civarında obezite görüyoruz.”
Emekli öğretmen Özdemir Tan ise ölçümlerini yaptırdığını vurgulayarak, ”Buradaki etkinliği çok yerinde ve uygun buldum. Sık sık bu tür etkinliklerin yapılması vatandaşımızın lehine olacaktır. Biz de bir eğitimci olarak sağlık kardeş kuruluşumuzun yaptıkları etkinlikleri destekliyoruz” ifadesini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!