featured

Depremin acısını sporla unuttu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özkan Beyer – Geçtiğimiz yıl Van’da yaşanan deprem felaketi sonrası, Kastamonu’ya yerleşen depremzede milli sporcu Deniz Kazan(24), Kastamonu Valisi’nin desteğiyle tekrar spora başlayarak hayata tutundu.

Depreme dershanede yakalanan Kazan’ın pencereden atlayıp kurtulduktan sonra yaşamı tamamen değişti. Hasar nedeniyle okulu ve dershaneyi bırakmak zorunda kalan Kazan, herşeyi herşeyi geride bıraktıktan sonra Van’dan ayrılarak Kastamonu’ya geldi.
Yaşadığı psikolojik travma nedeniyle sporu bırakan Kazan’ın yaşamı, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ın şehre gelen depremzedelerin listesinde ismini görmesiyle birden değişti.
Milli sporcuyu makamına davet eden Vali Bektaş, maddi manevi destek sözü verdi. Bunun üzerine yeniden spor antrenmanlarına başlayan milli sporcu Kazan, yeni bir heyecan ve azimle Türkiye’deki yarışmalarda dereceye girerek, ülkeyi yurtdışında temsil etme hakkı kazandı.
Kazan, Dağ Koşuları Yarışması’nda Balkan şampiyonasında birinci, Denizli’deki Avrupa Şampiyonası’nda ve İtalya’daki Dünya Şampiyonası’nda ikinci olan takımın içinde yer aldı. Milli sporcu Kazan’ın yeni hedefi, önümüzdeki Avrupa ve Dünya Akdeniz oyunlarında Türkiye’yi temsil etmek.

-Milli sporcu Deniz Kazan-

Milli sporcu Kazan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aklına geldikçe üzüldüğü Van’daki depremin acısını sporla unuttuğunu söyledi.
Deprem sonrası sporu hayatından çıkardığını vurgulayan Kazan, Kastamonu’ya gelince sporu bırakarak, bir daha yapmamayı kafasına koyduğunu dile getirdi.
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ın makamına çağırmasıyla hayatının değiştiğine dikkati çeken Kazan, şöyle konuştu:
”Kastamonu Valimizin desteğiyle tekrar atletizme tutundum. Yine spor yapmaya başladım. Eski hırs yine geldi ve bir şeyler yapmaya başladım. Avrupa şampiyonası elemelerine gittim. Elemeleri geçtim ve Avrupa Şampiyonası’nda final koştum. Türkiye’yi temsil ettim. Dünya şampiyonasında yine öyle. İtalya’da Milano’ya giderek orada koştum ve Türkiye’yi temsil ettim. Gençlik İl Spor Müdürlüğü, sayın Emniyet Müdürüm bana maddi manevi destek oldular. Bana yardımcı oldular ve ben de onların yüzlerini kara çıkarmamaya çalıştım ve çıkarmadığımı da düşünüyorum. Daha iyisini yapacağımdan eminim, daha iyi yerlere de geleceğimden eminim”
Gördüğü destek karşısında başarmak zorunda olduğunu belirten Kazan, ”Öyle hissedince mecburen, elimden geleni yaptım. Arkadaşlarım da büyük mücadele verdi. Benimle birlikte ter akıttılar ve onlarla kazandık. Eğer nasip olursa Avrupa veya Dünya Akdeniz Oyunları’nda koşma gibi bir hedefim var. İnşallah, barajları geçerim ve ülkemi temsil ederim” ifadelerini kullandı.

-”Ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyorlar”

Atletizm antrenörü Suat Çetinkaya da Kastamonu’da atletizm alanında son bir yıl içerisinde genç sporcular sayesinde ilerleme olduğunu söyledi.
Çetinkaya, Ankara’da 10 Kasım Atayı Anma üniversiteler arası yarışmada erkek takımın birinci, bayan takımının ise ikinci olduğuna işaret ederek, ”Birincilik kupası Deniz, Ozan ve 4 arkadaşının büyük mücadelesi ve gayretiyle ilimize geldi. Deniz zaten deprem mağduru olarak Kastamonu’ya gelmişti. Milli sporcumuzu, geçmişten tanıyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor” diye konuştu.

-”Başarının temelinde birlik beraberlik var”

Milli sporcu Ozan İşkey(18) ise takım arkadaşı Kazan ile Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği(BESYO) sınavlarında tanıştığını belirterek, antrenmanları birlikte yaptığını söyledi.
Beraber çalışırken güzel tempo yakaladıklarını kaydeden İşkey, ”Bunun temelinde birlik, beraberlik var. Deniz, depremden çok etkilenmişti. Birlikte spor ve antrenman yaparak birbirimize destek olduk. Sonucunda da başarı geldi” diye kaydetti.

Yayıncı: Ebubekir Gülüm

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!