featured
  1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Cihad Artan’ın yeni kitabı çıktı

Cihad Artan’ın yeni kitabı çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonulu şair-yazar Cihad Artan, “Katre” isimli şiir kitabından sonra ” Muhabbet Makamı”yla okurlarıyla buluştu.

Yusuf TOSUN

Çoğu kere İnsanın yüreğinden taşanları kelimelerle ifade etmek mümkün olmaz. Böylesi anlarda içine akıtır o mana yüklü duygu ve düşüncelerini. Kimileyin de suyun yatağını bulması gibi içine dolup taşanları ustalıkla kâğıda aktarır. İçinde çarpışan kelimeler ahenkli bir şekilde yan yana dizilip kalıcı bir hatıra bırakırlar tarihin boşluğuna. İçindekileri kelimelerle ifadeye talip yazar, bu durakta artık sadece kendisi ve muhatabı ile değil bütün insanlık ile yüz yüzedir. Bu nedenle yazarın duygu ve düşüncelerini ifade alanı daralırken, etki alanı ise olabildiğince genişlemiş olur. Öyle ki bu alan, asırları aşan bir zaman diliminde yaşayan bütün insanlık bile olabilir. Büyük bir misyonla karşı karşıyadır yazar burada. Tutanağa geçen her kelime bütün insanlığa karşı bir sorumluluk bilinci taşır.
Böylesi anlarda kelimeler bütün ihtişamıyla heybenizde raks etse de; onu canlandırma, duygulandırma, ete kemiğe büründürüp seslendirme o kadar kolay olmaz. Bilirsiniz ki; duygudan yoksun, ruhsuz kelime yığınları, yaşadığınız ızdırabı ve kor haline gelmiş derdinizi anlatmaya yetmez. Ancak bir kuyumcu hassasiyetiyle kelimelerden müteşekkil cümlelerle bir parça duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Şayet söz konusu malzemeniz, soyut kavramlardan oluşuyor ise işiniz daha zor demektir. Çünkü soyut kelime ve kavramların itibar görmediği, somut olanın değer bulduğu bir dünya mağarasında yaşıyoruz. İnsanların manevi haz organlarının karardığı/köreldiği bir zaman diliminden geçiyoruz.
Aşk, hüzün, umut, gönül, sevgi, duygu,…gibi soyut kelime ve kavramlardan bir sal yapıp okyanuslarda yolculuğa çıkan sevgili Cihad ARTAN, bu yönüyle zora talip olan, şair ruhlu bir yazardır.
Önce kelimelerin büyülü dünyasında Katre katre şiirden bir sığınak yaptı kendine. Akabinde içinde berkittiklerini seslendirme ihtiyacı hissetti. Belki de şiirlerinin arka planını kelimelerle deşifre etti dostlarına. Gönül Dergahında ilmik ilmik dokudu hayat kilimini ve muhabbet dünyamıza sofralar sundu.
İçine sevgisini, hüznünü, aşkını ve en önemlisi yüreğini bütün samimiyetiyle kattığı “MUHABBET MAKAMI” eseri adından da anlaşılacağı gibi “haspihal” tadında aynı zamanda. Sohbet eder gibi yüreğinize çarpan kelimeler duygu ve düşünce dünyanızda kalıcı izler bırakıyor. Sizi kendinizle baş başa bırakıp hülyalar âleminde tatlı bir gezintiye çıkarıyor. Ve nihayetinde yeniden silkinip kendinize gelmenizi sağlıyor.
Okunduğunda damakta kalıcı bir tat bırakan “MUHABBET MAKAMI” eserinin yazarı sevgili dost Cihad ARTAN’ı yürekten kutluyor ve edebiyat dünyamıza kazandırdığı bu eserin hayırlı olmasını diliyorum.
Yüreğine sağlık sevgili Cihad ARTAN…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü