featured

Çiftçi rahat nefes alacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Nahit İğdirli, ”Borç ertelemesi olmasaydı çiftçimizin yüzde 80’i icralık olurdu” dedi.

İğdirli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, üreticilerin borçlarının kuraklıktan dolayı bir yıl ertelenmesi ile ilgili af düzenlemesinin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söylediğini hatırlattı.

Borç ertelemesinin çiftçiye ilaç gibi geleceğini ifade eden İğdirli, şöyle konuştu:

”Borç ertelemesi olmasaydı çiftçimizin yüzde 80’i icralık olurdu. Çiftçimizin tarlasına ekecek bir kilo bile tohumu yok. Tohum alacak parası bile yok. Çiftçimizde alım gücü yok. Bu yüzden borçların ertelenmesi çok iyi olacak. Şu anda Kastamonu’da çiftçimiz rahatlatmış bir durumda. Ağustos ayında hayvancılıktan kazanç elde edemeyen çiftlere, borçların ertelenecek olması büyük bir doping oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İğdirli, af düzenlenmesinin yasalaşmasıyla çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının 1 yıl faizsiz erteleneceğini kaydetti.

Çiftçiler Saman almakta acele etmesin

İğdirli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının saman ithalatı yapacağını belirterek, çiftçilerin saman almakta acele etmemelerini istedi.

Şuanda balyasını 15 liraya alan çiftçilerin hiçbir şekilde kar elde edemeyeceğini kaydeden İğdirli, “Çiftçilerimiz, samanın balyasını 15 liradan almasınlar. Saman, şuanda yüksek fiyata satılıyor. Bundan kar elde etmek mümkün değil. Dolayısıyla bizim çiftçilerimizden bir isteğimiz var. Bu konuda çalışmalar devam ediyor, daha ucuza saman alacaklar” dedi.

Ayrıca Ağustos ayı içerisinde süte 50 kuruşluk bir zam yapıldığını vurgulayan İğdirli, çiftçilere bu yıl tohumluk destek içinde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!