Çataloluk Derneği’nin Okul Açılışı ve Festivali 25 Ağustos’ta

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da faaliyet gösteren Cide Çataloluk Ve Çevre Köyleri Derneği’nin öncülüğünde 2 buçuk yıl önce yapımına başlanan İlköğretim Okulu inşaatı tamamlanarak Eğitim-Öğretime hazır hale getirildi. Dernek başkanı İbrahim Sargın’la 25 Ağustos’ta Çataloluk Festivaliyle birleştirilerek açılışı yapılacak olan okul projesini ve dernekçiliği konuştuk…

Geçtiğimiz Cumartesi günü kendi mülkleri olan Güngören’deki dernek merkezinde verdikleri iftar daveti öncesi bir araya geldiğimiz Çataloluk Ve Çevre Köyleri Derneği yönetim kurulu başkanı İbrahim Sargın’dan dernekle ilgili genel bilgiler alıyoruz… 320 m2 alana sahip dernek binasının eski başkanlardan Ramazan Salman döneminde satın alındığını, derneğin 450 üyesi bulunduğunu, üyelerden yıllık 50 TL aidat alındığını belirten Sargın, dernek bütçesine sağlanan katkıların diğer kaynaklarınınsa yapılan pikniklerdeki ağalık yarışmaları ile kalem vb. şeylerin satışlarından elde edilen gelirler olduğunu, bir diğer gelir kaynağınınsa dernek adına yaptırılan takvim satışları olduğunu açıkladı.
“Köyümüzün Kur’an kursunu ve camisini onardık, gasilhane yaptık”
Okul yapma fikrinin nasıl doğduğunu ve hangi aşamalardan geçilerek sonuca ulaşıldığını Gazete İSTAMONU’ya değerlendiren Başkan Sargın, dernek başkanı seçilmeden önce köyün sıradan bir ferdi olarak köye gidip geldiğini bu yüzden bazı şeylerin farkında olamadığını söyleyerek başlıyor konuşmasına. 3,5 yıl önce derneğin yönetim kurulu başkanlığına seçildiğini belirten Sargın, o tarihten itibaren olaylara sorumluluk duygusuyla yaklaştığını ifade ediyor. Köye hizmet götürme projelerinin önce, köydeki Kur’an kursunun restore edilmesiyle başladığını, kapalı ve harabe durumdaki Kur’an kursunun elbirliği ile yenilenerek hizmete açıldığını, Cide ilçe müftülüğünün kursa kadrolu din görevlisi atamasıyla köydeki kadınların ve çocukların Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendiğini anlatarak devam ediyor…
“Bu fikrimizin desteklendiğini görmek azmimizi daha da güçlendirdi”

Çataloluk Ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı İbrahim Sargın Okul yaptırma sürecini şu sözlerle aktarıyor: “Köyümüzün İlköğretim Okulu uzun yıllardır bakımsız kalmasından dolayı elverişsiz hale gelmişti. Öğretmenimize okulun neye ihtiyacı olduğunu sorduğumuzda yapılması gereken birçok şeyin olduğunu öğrendik.
Onarımla ilgili bir maliyet hesaplaması yaptık; yaklaşık 70-80 bin TL gibi bir paraya ihtiyaç vardı. Bunun üzerine yeni bir okul yaptırmanın daha gerçekçi ve kalıcı olduğunu düşünerek kolları sıvadık. İstanbul-Florya’da 4 Nisan 2010 tarihinde bununla ilgili bir gece düzenledik ve hemşerilerimize, esnaflarımıza, işadamlarımıza bu düşüncemizi anlattık. Olumlu bulundu, kabul gördü. Bu fikrimizin desteklendiğini görmek azmimizi daha da güçlendirdi.”
“2,5 yılda bitirilen okulun maliyeti 350.000 TL”
Kendilerinin öncülüğünde başlanan ve 2,5 yılda tamamlanan okul projesinin maliyetinin tamamının hayırsever işadamı ve esnaflarca karşılandığının altını çizen Sargın, “Devletten sadece iş makinesi desteği aldık, son dönemde ise bahçe düzenlemesi için Kastamonu il Milli Eğitim ve Cide ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinden 15’er bin TL yardım aldık” diyor.
Okulla ilgili detaylar da veren Sargın, okulun 3 tane dersliği olduğunu,1’er tane bilgisayar-kütüphane ve öğretmen odasına, 1 mutfağa sahip olduğunu belirtiyor. Başkan Sargın’dan, toplam 6 tane WC bulunan okulda tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını kazan dairesinin yapıldığını, Doğalgaz tesisatının çekildiğini ve gerektiğinde Fuel-Oil veya odun-kömürle de ısıtma sistemine uygun hale getirildiğini öğreniyoruz. “Büyük kentlerdeki okulları aratmayacak şekilde projelendirilen modern bir okulu köyümüze kazandırmaktan mutluyuz” diyen başkan Sargın haklı bir gururla, okulun toplam maliyetinin 350 bin TL’yi bulduğunu ve ortaya çıkan manzaranın tüm yorgunluklarını giderdiğini söylüyor.
Bir başka sevindirici noktaya daha temas eden Sargın, ” Okulumuzda pilot bölge anasınıfı oluşturulacak. Ayrıca, Cide kaymakamımız, yaptığı incelemeler neticesinde okulumuzu çok beğendiğini ve kendisinden ricamız olan çevre köylerden taşıma sistemiyle öğrenci alımıyla ilgili çalışma yapacağını açıkladı” şeklinde konuştu.
Köylerine yaptıkları hizmetin Kur’an kursu ve okul projesiyle sınırlı kalmadığını belirten Başkan Sargın, köyün camisini baştan aşağı yenilediklerini, köylerine bir de Gasilhane (morg)kazandırdıklarını ifade etti.
Tabela ve kartvizit dernekçiliğine karşıyım”
Tabela ve kartvizit dernekçiliğine karşı olduğunu söyleyen Sargın, dernekçiliğin asıl amacına uygun hareket etmeye devam edeceklerini yineledi ve sözlerine şöyle son verdi: “ Kuruluşundan bu yana derneğimizde başkan veya yönetim kurulu üyesi olarak hizmet etmiş tüm yöneticilerimize, üyelerimize, birlikte hareket ettiğimiz yönetim kurulunu oluşturan arkadaşlarıma, köyümüze yaptığımız hizmetlerde yanımızda yer alarak desteğini esirgemeyen herkese, şahsım ve tüm Çataloluklular adına şükranlarımı sunuyorum.
Okul açılışı ve Festivale davet —
Açılış ve fesitaval kapsamında, Hasan Yılmaz, Fındıkkurdu Berna, Gülcan Kara, Ahmet Aykın, Orhan Canayakın, Bilal Ertuğrul, Cide Sarı Yazma Folklor Ekibi yer alacak, Ahmet Ulu’nun organize edeceği havai fişek gösterileri sunulacak, 25 Ağustos cumartesi günü Cide-Çataloluk köyündeki festivalimize ve okul açılışımıza tüm hemşerilerimizi davet ediyorum.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!