featured

Bu Vatan, şairini unutmayanlarındır

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Bu Vatan Kimin” şiirinin yazarı İnebolulu ünlü şair ve kültür adamı Orhan Şaik Gökyay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir organizasyonla vefatının 19.yıldönümünde anılıyor. Ünlü şairi anma gecesi Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde yapılacak anma gecesine sanat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin katılması bekleniyor. 27 Şubat Çarşamba akşamı 19.30’da başlayacak olan gecede şair Gökyay’ın eserlerinden oluşan şiir dinletisi de yer alacak. Organizasyon komitesi tarafından şiir severler ve tüm Kastamonulular anma programına davet edildi.

Orhan Şaik Gökyay kimdir?

“Bu Vatan Kimin” şiiriyle hafızalarda yer eden şair Gökyay, 1902’de İnebolu’da doğdu. 1922’de Ankara

Muallim Mektebi’ni bitirdi.1927’de Kastamonu Lisesi’nden, 1930’da İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden diploma aldı. Çeşitli liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1939’da Ankara Musiki Muallim Mektebi’ne müdür olarak atandı. 1947-1951 arasında Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik, 1951-1954 arasında İngiltere’de öğrenci müfettişliği ve kültür ataşeliği yaptı. 1960- 1962’de Londra Üniversitesi’nde Türk dili okutmanı olarak çalıştı. 1984’ten sonra Marmara ve Mimar Sinan üniversitelerinde divan edebiyatı dersleri verdi. Kendi şiirlerini kitap olarak yayınlamadı. Yalnızca 5 şiirini İngilizce çevirileriyle birlikte Birkaç Şiir-Poems kitabında topladı. Şair, 1994 yılında İstanbul’da vefat etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!