Esan Akü
  1. Haberler
  2. YEREL
  3. Bu ilçedeki mülki amirler birlikte sigarayı bıraktı

Bu ilçedeki mülki amirler birlikte sigarayı bıraktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

,’Sigaraya karşı küresel mücadelede’

Kastamonu’nun Küre ilçesinde, kaymakamın başlattığı kampanyaya katılan mülki amirler, ‘Sigaraya karşı küresel mücadelede’ halka örnek amacıyla sigarayı bıraktı.
Kampanya kapsamında, ilçenin jandarma komutanı, emniyet amiri, hastane başhekimi, özel idare müdürü, gıda, tarım ve hayvancılık müdürü gibi üst düzey yöneticilerinin yanı sıra şube müdürleri, öğretmenler ve muhtarlardan oluşan gönüllü katılımcılar sigarayı bırakarak halka örnek oldu.
”Sigaraya karşı küresel mücadelede biz bıraktık, sıra sizde” sloganıyla yürütülen kampanya ile ilçe halkında sigara kullanımının en asgari seviyeye düşürülmesi hedefleniyor.

-Kaymakam öncülük ediyor-

Küre Kaymakamı Şahin Kazancı, Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen kampanyanın bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sigaraya karşı kampanya başlatma fikrini, yaptığı asayiş toplantısında mülki amirlerle paylaştığını söyledi.
Kampanyanın hazırlık sürecinde tüm kamu kurumlarında düzenlenen anketlerle sigarayı bırakmayı başarabilecek kişileri tespit ettiklerini ifade eden Kazancı, şöyle konuştu:
”Anket değerlendirmelerine göre sigaraya başlamada en önemli etkenlerin yüzde 80’inin iş, okul, askerlik ve sosyal çevreden kaynaklandığı belirlendi. Ankete katılanların yüzde 85’i ‘sigaranın zararını gördüm’ diyor. Sigara içenlerin yüzde 50’si bırakmak istiyor ve başarırım diyor. Bu tespitler ve değerlendirmeler neticesinde sigara bırakmak isteyenlere, eş ve çocuklarına yönelik teşvik amaçlı isimlerine mahsus ilçe kaymakamlığınca imzalı mektuplar düzenlenmiş ve önemli bir kısmı adreslerine yollanmaya başlanmıştır. Proje koordinasyon birimimiz bünyesinde yer alan arkadaşlarımızca katılımcılarımız takip edilip destek verilecektir. Ayrıca 1, 3, 6 ve 12 aylık dört periyoda bölünmüş kampanya, bu süreler içerisinde yenilenen toplantı, gezi ve diğer faaliyetlerle sürdürülecektir.”
Kazancı, ”Halkımız ve özellikle günümüz gençleri arasında daha fazla tesir uyandırması için toplumda tanınan, temsil vasıflarıyla ön plana çıkan kimselerle kampanya yüzü olarak yola çıktık” diye konuştu.

-”10 yıldır kullanıyordum, dün noktayı koydum”-

Sigarayı bırakanlardan Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Mehmet Ölmez, ”10 yıldır sigara kullanıyorum. Dün itibariyle buna bir nokta koyduk. Zaten sigaranın sağlığa zararlı olduğu tüm insanlığın bildiği bir şey. Bir doktor olarak da bize yakışmadığını biliyoruz. Sağlığa zararlı olduğu için ve kötü örnek teşkil ettiğimiz için, diğer arkadaşlarıma da bırakmalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

-”Mehmetçiklerin yüzde 50’si sigarayı bıraktı”-

İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Harun Kıray ise göz önünde olan kurum amiri olarak ve 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un uygulayıcısı olarak askerlerine örnek olmak istediğini bildirdi.
Er ve erbaş tüm Mehmetçiklere örnek olması açısından ilk önce kendisinin sigarayı bırakma kararı aldığını dile getiren Kıray, ”Er ve erbaş tüm Mehmetçiklerimize sigaranın sağlığa zararlı olmasının nedenlerini aktarıp örnek olabilmek açısından hem kendim sigarayı bıraktım hem de askerlerim kendi gönül ve rızasıyla bıraktılar. Yüzde 50 bir başarı elde ettik” şeklinde konuştu.

-”Merdivenleri daha rahat çıkıyorum”-

Emniyet Amiri Vekili Mehmet Yavuz da sigara kullandığı dönemde nefes hırıltısı, öksürük gibi sağlık problemleri yaşadığını aktararak, ”Merdivenleri çıkarken zorlanıyordum. Şimdi gayet iyiyim. En azından evde çocuklarla huzurumuz oldu. Sigaralı balkona çıkarken, çocuğum ‘babacığım içme ölürsün’ diyordu. Şimdi hiçbir sorunumuz kalmadı. Çocuklar da mutlu, biz de. Kaymakam beyin düşüncesi birim amirleri bırakırsa halka örnek olacağı şeklindeydi. Biz bıraktık ki, belki halka örnek oluruz. Örnek olamasak da bir kişiyi dahi bıraktırsak bizim için mutluluktur” diye konuştu.
Toplantının sonunda, sigarayı bırakanlara sertifika ve sigaraya verilen parayı biriktirmeleri amacıyla Kaymakamlık tarafından özel hazırlattırılan kumbara hediye edildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü