featured
  1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Bayramda hava nasıl olacak?

Bayramda hava nasıl olacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yağışlı havanın etkisini Kurban Bayramı’nın ilk gününe kadar sürdüreceğini, ancak bayramın ilk gününden itibaren yağışlı sistemin doğuya hareket edeceğini bildirdi. Eroğlu, hava sıcaklığının ise bayram boyunca mevsim normalleri civarında seyredeceğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Kurban Bayramı boyunca beklenen hava durumuna ilişkin açıklama yaptı. Halen ülkemiz genelinde etkili olan yağışlı sistemin 23 Ekim Salı ve 24 Ekim’e gelen arefe günü yurdun büyük bölümünde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olacağını dile getiren Eroğlu, bayramın ilk gününden itibaren yağışlı sistemin doğu bölgelere hareket edeceğini, batıda ise genellikle parçalı ve az bulutlu bir havanın hakim olacağını ifade etti. Hava sıcaklığının salı ve çarşamba günü kuzey ve doğu bölgelerde 2 ila 5 derece azalacağını vurgulayan Eroğlu, Kurban Bayramı süresince sıcaklıkların ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyretmesinin beklendiğini bildirdi. Eroğlu, Kurban Bayramı haftası için Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahminini şöyle açıkladı:

“23 Ekim Salı günü bütün bölgelerimizin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Güney ve Kıyı Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Kütahya, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olmak üzere İstanbul, Çanakkale, Hakkari, Siirt, Şırnak ile Balıkesir’in kuzey ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Rüzgarın Marmara’da kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak eseceği bekleniyor.

24 Ekim Çarşamba (arefe) günü; Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

25 Ekim Perşembe bayramın 1. günü; Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz Kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu, Sinop, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Ağrı, Iğdır, Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

26 Ekim Cuma bayramın 2. günü; yağışlı havanın batı bölgelerimizde etkisini yitirmesi bekleniyor. Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri, Doğu Akdeniz ile Tokat çevrelerinin sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

27 Ekim bayramın 3. günü; doğu bölgelerimiz çok bulutlu, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Elazığ, Bingöl ve Artvin çevrelerinin sağanak yağışlı, diğer kesimlerin parçalı ve az bulutlu geçmesi bekleniyor.

28 Ekim Pazar bayramın 4. günü; yağışların Van ve Hakkari çevrelerinde etkili olduktan sonra yurdumuzu terk etmesi bekleniyor. Ancak yurdumuzun kuzeybatı kesimlerinin yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor.”

“HAVA VE YOL DURUMUNU ÖĞRENMEDEN YOLA ÇIKMAYIN”

Bakan Eroğlu, “Kurban Bayramı’nın vatanımız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bayram döneminde seyahat edecek olan vatandaşlarımız, yola çıkmadan önce mutlaka hava ve yol şartları konusunda bilgi alsınlar” dedi.

Ülke genelinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 667 istasyonu ile otomatik olarak gözlem yapıldığını belirten Eroğlu, vatandaşların il ve ilçelere yönelik tahmin ve güncel meteorolojik bilgilere www.mgm.gov.tr web adresinden ve ayrıca Android ve IOS uygulamaları ile akıllı telefonlardan anlık olarak ulaşılabileceğini kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü