featured

”Başörtüsüne Özgürlük” eylemi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Kastamonu üyeleri, ”Başörtüsüne Özgürlük” eylemi yaptı.

Nasrullah Meydanı’nda eyleme, Kastamonu Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı Gülsevin Yapıcıoğlu, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Yapıcıoğlu, eylemde yaptığı basın açıklamasında, başörtülü kadınlara ülkeyi yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması için toplandıklarını belirtti.
Özgür bir toplumda düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginliği olduğuna inandıklarını ifade eden Yapıcıoğlu, şunları söyledi:
”Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz. Eşitlikten, insanların kategorize edilmemesini, başarılı olmak için fırsat ve imkanların herkese eşit bir şekilde sunulmasını anlıyoruz. Devletin bütün vatandaşlarının meşru haklarını iade etmesini, özde ve sözde vatandaş ayrımına bir an önce son vermesini istiyoruz.”
İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el ele, omuz omuza bu çağ dışı yasağın kaldırılmasını gerektiğini sözlerine ekleyen Yapıcıoğlu, ”Başörtüsü politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ve ideolojik çatışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü, inancının gereği olarak kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorundadır” diye konuştu.
Eylemin sonunda, grup olaysız bir şekilde dağıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!