featured

Başbakan’dan 1,5 milyarlık açılış

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aralarında Kastamonu Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nin de bulunduğu 1,5 milyar lirayı bulan çevre yatırımları, 17 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hizmete sunulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2011-2012 döneminde çevre kirliliğinin önlenmesi için yaptığı yatırımları düzenleyeceği törenle hizmete açacak. Başbakan Erdoğan ile Bakan Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla Ankara Arena Salonu’nda gerçekleştirilecek törende, Bakanlığın toplam maliyeti 1,5 milyar lira olan çevre yatırımlarının toplu açılışı yapılacak.
Birçok tesis eş zamanlı açılacak

Bu çerçevede Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce 311 belediye ve 21 il özel idaresine toplam 60 milyon lira değerinde 332 çöp toplama, 2 vidanjör, 55 çevre denetim olmak üzere toplam 389 temizlik ve hizmet aracının dağıtımı yapılacak. Ayrıca 365 tesis ve diğer yatırımların hizmete sunulmasının yanı sıra 212 atık su arıtma tesisinin enerji sarfiyatı giderinin 27 milyon liralık kısmı ödenecek. 100 belediye ve bir organize sanayi bölgesinin atık su arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi için 55 milyon lira, 2 bin 200 belediyenin altyapı ve kanalizasyonu için 324 milyon lira hibe yardımında bulunulacak. Törende, Bakanlığın ilgili kuruluşu İller Bankası tarafından yatırımı tamamlanan 628 milyon lira maliyetli 211 kanalizasyon şebekesi, atık su arıtma ve derin deniz deşarjı tesisi de hizmete açılacak.

Erdoğan, Kastamonu’daki açılışa canlı bağlanacak

Başbakan Erdoğan, ayrıca İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde toplam 13 milyon liralık 39 hava kalitesi ölçüm istasyonun açılışını yapacak. Törende, 5 katı atık düzenli depolama tesisi, tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım, tehlikeli atık ara depolama, metan gazından enerji elde edilmesi, ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisi ile Adana, Elazığ, Kastamonu, Manisa, Mersin, Yozgat’ta toplam 16 milyon 250 bin liraya mal olan 6 tıbbi atık sterilizasyon tesisi de açılacak. Erdoğan, Kahramanmaraş, Niğde, Manisa, İstanbul ve Afyonkarahisar’daki açılışlara canlı olarak bağlanacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!