featured
  1. Haberler
  2. SAĞLIK
  3. AMAN DİKKAT!

AMAN DİKKAT!

Kastamonu’da geçen yıllarda sıkça görülmeye başlayan ve ölüm vakalarının yaşandığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşlar bilgilendiriliyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köy köy gezen ekipler, özellikle kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlara hastalığın belirtileri ve kenelerden korunmanın yöntemlerini anlatıyor.

Alınabilecek önlemlerle ilgili bilgi veren Kastamonu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, “Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı. Ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile çıkarmalıdır. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.”

BELİRTİLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağını söyleyen Derdiyok; “Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!