featured

Alex’in golü ”fanatik binada”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinan Özmüş – Kastamonu’nun Cide ilçesinde amca ve yeğeni tarafından Fenerbahçe’nin renklerine boyanan 3 katlı sarı lacivert bina, görenleri şaşırtıyor.

Binanın dış cephesine yerleştirilen panolarda, Türk Telekom Arena’da 2011’de oynanan ilk Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde, konuk takımdan Alex’in attığı galibiyet golünün karikatür ve fotoğrafları yer alıyor.
Cide ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Sakallı köyünde Ali Mengi’nin annesi 84 yaşındaki Hayriye Mengi ile oturduğu 3 katlı bina, dış cephesindeki renklerle köydeki diğer evlerden ayrılıyor.
Ali Mengi ve yeğeni Hüseyin Mengi tarafından 2 yıl önce sarı lacivert renklere boyanan bina, daha sonra Fenerbahçe’nin Galatasaray’ın yeni stadı Türk Telekom Arena’da kazandığı 2-1’lik galibiyetini gösteren karikatür ve fotoğraflardan oluşan panoların eklenmesiyle, vatandaşların ilgi odağı haline geldi.

-”Önünde fotoğraf çekiyorlar”

Ali Mengi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’da yaşayan ve Fenerbahçe taraftarı yeğeni Hüseyin Mengi’nin teklifi üzerine, 2 yıl önce Sakallı köyündeki 3 katlı binayı Fenerbahçe’nin sarı lacivert renklerine boyatmayı kabul ettiğini söyledi.
Türk Telekom Arena Stadı’nda 18 Mart 2011’de oynanan ilk Galatasaray-Fenerbahçe derbisini Fenerbahçe’nin kazanması üzerine, binaya bu maçla ilgili panolar koymaya karar verdiklerini ifade eden Mengi, şöyle konuştu:
”Türk Telekom Stadı yapıldığı zamanlarda, Cem Yılmaz’ın oynadığı bir reklam vardı. ”Mekan oynatıyor” diyordu. Bizim de aklımıza da böyle bir espri geldi. Fenerbahçe, Galatasaray’ı Türk Telekom’da ilk yenen takım olduğu için, bu ölümsüz bir eser olsun istedik. Alex ile Cem Yılmaz’ın yer aldığı bir karikatür ile Alex’in golü atma anı ve sevincini anlatan fotoğrafları binanın dışına panolarla koyduk. Güzel oldu. Gelip geçenler durup, önünde fotoğraf çekiyorlar. Soru soruyorlar. Nasıl, Fenerbahçe taraftarları önünden geçerken fotoğraf çekip, bizimle konuşuyorsa, Galatasaray taraftarları da homurdanıyorlar. Zaten maksat da o. Aramızdaki rekabetten dolayı olan bir şey.”
Mengi, evi bundan sonra da sarı lacivert boyamaya devam edeceklerini vurgulayarak, artık başka renk boyanmasının mümkün olmadığını söyledi.

-”Alex gitse de bizim gönlümüzde”

Bina’ya asılan panolardaki karikatür ve fotoğrafların Alex’in hatırası olarak yaşayacağını vurgulayan Mengi, ”Alex gitse de bizim gönlümüzde. Alex’in bu şekilde gitmesini istemiyordum. Normal jübilesini yapsın, o şekilde gitsin istiyorduk. Bu olmadı. Ama yine de Alex Fenerbahçe’yi takip ediyor, biz Alex’i takip ediyoruz” diye konuştu.
Mengi, takımın Alex’in ayrılması ardından bocalama dönemi yaşadığını ve daha sonra atlattığını ifade ederek, ”Bu sene Fenerbahçe’yi şampiyonlukta çok şanslı görüyorum” diye konuştu.

-”Bir daha bu eve girmem”-

Anne Hayriye Mengi ise ”Uşaklığından” beri Fenerbahçe’yi tuttuğunu, çocuklarının da kendisinden görerek Fenerbahçeli olduğunu söyledi.
Evi görenlerden kimisinin fotoğrafını çektiğini, kimisinin de ters ters baktığını aktaran anne Mengi, Galatasaraylı torunlarından birisinin ilk başta eve girmek istemediğini ifade etti.
Ağabey Erdoğan Mengi ise akrabalarından sadece kendi ailesinin komple Galatasaraylı olduğunu vurgulayarak, ailenin Fenerbahçeli ve Galatasaraylı olarak ikiye bölündüğünü belirtti.
Galatasaraylı olmaktan mutlu olduğunu vurgulayan ağabey Mengi, ”Kardeşimin evi olduğu için geliyorum. Ama başka bir binaya girmem. Kardeşim olduğu için, kırgınlık olmasın diye geliyorum. Yoksa, aslında gelmeyeceğim” ifadesini kullandı.
Mengi, oğlu Volkan’ın ilk başlarda ”Bir daha bu eve girmem” dediğini, ancak daha sonraları girmek zorunda kaldığını kaydetti.

Yayıncı: Ebubekir Gülüm

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!