Aktif sigortalı sayısı 5 yılda yüzde 7,3 arttı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, ”2007-2012 yılları arasında, çalışabilen nüfus yüzde 1,8 artarken, aktif sigortalı sayısı yüzde 7,3 arttı” dedi.

Kastamonu SGK İl Müdürlüğü’nce düzenlenen ”Sosyal güvenlik reformunun yansımaları ve sosyal güvenlikte teşvik uygulamaları” konferansında konuşan Sağlam, dünyadaki en iyi sosyal güvenlik ve sağlık sisteminin Türkiye’de olduğunu söyledi.
Sağlam, 2007-2012 yılları arasında reel gelirlerin yüzde 71,80 arttığını ifade ederek, şöyle konuştu:
”Giderler yüzde 33,71 artmıştır. Bu, 4 yıllık kısacık sürede bile reformun görüntüsüdür. Ve sistemin sürdürülebilirliğinin en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Kayıt dışı istihdamla mücadele ve teşviklerin etkisiyle söz konusu yıllar arasında çalışabilen nüfus yani 15-65 yaş arası, yüzde 1,8 artarken aynı dönemde aktif sigortalı sayısı 15 milyondan neredeyse 18,5 milyonlara çıktı. Bu artışta çalışabilen nüfus yüzde 1,8 artarken aktif sigortalı sayısı yüzde 7,3 artıyor. Sadece 2008-2012 arasında 3,5 milyondan fazla sigortalı sisteme dahil oluyor. Bu müthiş bir rakam. Tüm nüfus sosyal güvence kapsamında. Ocak 2012’nin başından itibaren 9,5 milyon yeşil kartlı ve 1 milyon 700 bin hiçbir güvencesi olmayan vatandaş da sisteme katıldı ve bütün nüfus sosyal güvence kapsamına alındı.”
Genel Sağlık Sigortası sisteminin dünyanın en geniş teminatı olan bir sistem olduğunu vurgulayan Sağlam, ”Avrupa’ya gideniniz vardır, bu kadar geniş teminat paketini sürdüremiyorlar. Altını çizerek söylüyorum, bunu hafif görmeyelim dünyanın hiçbir ülkesinde bu yok. 18 yaşından küçük bütün çocuklarımız ve gençlerimiz anne babalarının sosyal güvencesine bakılmadan sosyal güvence kapsamına alındı” ifadelerini kullandı.

-Reform sürecinde 400’ün üzerinde yenilik getirildi-

Son 30 yılın en önemli reformunun hayata geçirildiğini aktaran Sağlam, reform sürecinde 400’ün üzerinde yeniliğin getirildiğini bildirdi.
Kurumun 23 milyonun üzerinde alacağının yapılandırıldığını dile getiren Sağlam, ‘Teşvik uygulaması hayata geçirildi. 8,5 milyon sigortalı bundan faydalandırıldı. 30’ün üzerinde e-devlet uygulaması hayata geçirildi” diye kaydetti.
Toplantıya, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç, SGK Kastamonu İl Müdürü Aydoğan Ergün ve çok sayıda davetli katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!