Adı Aşure olan tatlı birliktelikler devam ediyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kazanda değişik renk, tat ve kokulardan oluşan çeşit çeşit nimetlerin bir arada pişmesinden meydana gelen aşure tatlısı, çağın kazanında inanç ve kültür zenginliklerimizi bir araya getirerek nefis bir insanlık tatlısını ortaya koyuyor. İstanbul’da Kurulu bulunan hemşeri dernekleri Aşure buluşmalarına devam ediyor.

Kas-Der

Geçtiğimiz hafta Fatih şubesi kadın kollarının aşure organizasyonunun ardından 8 Aralık Cumartesi akşamı ise Kâğıthane şubesi Kâğıthane Nikah Salonu’nda hemşerilerini bir araya getirdi.

Programa Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Kas-Der Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu, Kaskon Başkan vekili Zeki Şeref, Kas-Der Kâğıthane şube başkanı Mehmet Akın, Talatpaşa Mahallesi muhtarı Erdur Aşçı ve çok sayıda davetli katıldı.

Kastamonulular Dayanışma Derneği ( Kas-Der) Kâğıthane şubesinin hemşeri dernekleriyle birlikte organize ettiği Aşure programı Hüseyin Karadeniz’in sunumuyla başladı. Selahattin Çınar’ın Kur’an-ı kerim tilavetiyle devam eden programda sırasıyla Selahattin Maraz’ın ilahi dinletisi ve Salih Öğtem’in Muharrem ayı ve Aşure adlı sohbetiyle devam etti. Anadolu gençlik grubunun kaside ve ilahileriyle devam eden programda aşure ikramı öncesi protokol konuşmalarına geçildi.

Mehmet Akın: İnsanlık tarihine mal olan ve insanların bir arada yaşama kültürüne katkı sunan bu gecelerde siz dostlarla bir arada olmaktan çok mutluyuz.

Kas-Der Kâğıthane şube başkanı Mehmet Akın yaptığı konuşmada şunları söyledi: Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan Hicri takvime göre Muharrem ayı ile birlikte yeni bir yıla girmiş bulunmaktayız. Şüphesiz ki Muharrem ayının diğer aylar arasında farklı bir yeri var. İçinde 10 peygambere 10 ikramın verildiği, Aşure gibi önemli bir günü barındırıyor. Peygamber Efendimizin torunu Hz Hüseyin’i n Kerbela’da şahadeti de Muharrem ayının onuncu gününe denk gelir. Asırlar boyu süre gelen kardeşlik ve sevgi bağlarımızı kuvvetli kılan bu özel günlerin yâd edilmesi bizler için çok önemli. İnsanlık tarihine mal olan ve insanların bir arada yaşama kültürüne katkı sunan bu gecelerde siz dostlarla bir arada olmaktan çok mutluyuz. Bu birlik ve beraberlik günümüze geldiğiniz için teşekkür eder Dostluğumuzun güçlenmesini, yezitlerin kahrolmasını temenni eder saygılarımı sunarım dedi.

Programda Kas-Der genel başkanı Latif Çilingiroğlu ve Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ta birer konuşma yaparak oluşturulan birliktelikten memnun olduklarını belirttiler.

Program sonunda 850 porsiyon aşure katılımcılara ikram edildi.

Kestanesökü Köyü Derneği

Başkanlığını Mehmet Tekin’in yaptığı Bozkurt Kestanesökü köyü derneği Kâğıthane Talatpaşa’da bulunan dernek merkezinde aşure programı düzenledi.

Bozkurt il genel meclis üyesi Mustafa Özcan, Ak parti Bozkurt ilçe başkanı Naim Köse, Kas-Der Kâğıthane şube başkanı Mehmet Akın, Bozkurtlular Dernek Başkanı Bozkurt Ekeş, İş Adamı Hasan Kuz, Seyfi Tütü, Mehmet Ali Palaz,Hasan Soner, Keşlik köyü dernek başkanı Sinan Gümüş, Gün vakti köyü dernek başkanı Ahmet Güner ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Tekin: Hayır işi, birliktelik olunca daha güzel

Başkan Mehmet Tekin Yaptığı konuşmada, Muharrem ayı münasebetiyle her yıl geleneksel hale getirdiğimiz aşure programımız bu yılda dostlarımızın katılımıyla gerçekleşmiş bulunuyor. Hayır işi, sevap işi. Bu hayır işi vesilesiyle katılım olunca, birliktelik ve kaynaşma adına güzelliklere vesile oluyor diyen başkan Tekin, şimdiden seneye görüşmek üzere diyerek sözlerine son verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!