featured

”20 Kasım Çocuk Hakları Günü”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Kent Konseyi, ”20 Kasım Çocuk Hakları Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kent Konseyi’nin mesajında, insanların hem kendi gelecekleri, hem de çocuklarının gelecekleri için, çocuklara nasıl davranılması gerektiğini bilmelerinin önemli olduğu belirtildi.
Her çocuğun yaşamını sağlıklı sürdürmesi ve eğitimini devam ettirmesi gibi haklarının bulunduğu hatırlatılan mesajda, şunlar kaydedildi:
”20 Kasım 1989 tarihinde, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi imzalanmıştır. Ancak, bu bildiri sadece ABD ve Somali tarafından kabul edilmemesine rağmen, diğer ülkelerde de uygulamaya geçmemiştir. Türkiye’nin de 1990 yılında imzaladığı bu sözleşme toplam 54 maddeden oluşmaktadır. Taraf ülkeler bu sözleşmeyi hazırlarken çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliğini kabul etmişlerdir. Ayrıca çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesinin gerekliliğini savunmuşlardır.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!