18 Mart Şehitleri Anma Günü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü dolayısıyla, Kastamonu’nun ilçelerinde tören ve anma programları düzenlendi.

İnebolu’da Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende, protokol üyeleri tarafından çelenklerin koyulurken, saygı duruşunda bulunulup ve İstiklal Marşı okundu.
İnebolu Anadolu Lisesi Okul Müdürü Abdullah Yağız, Türk Ocağı salonunda düzenlenen anma programında yaptığı konuşmada, Çanakkale zaferinin, sabır ve iman gücünün dönemin süper güçlerine galip geldiği, mananın maddeye üstünlüğünü ortaya koyan büyük bir zafer örneği olduğunu söyledi.
Programda öğrenciler tarafından şiirler okunurken, oratoryo gösterisi sunuldu.
Çanakkale Türküsü’nün seslendirilmesinin ardından sahnelenen ”Çanakkale’den Havadis Var” adlı tiyatro oyunuyla program sona erdi.
Programa, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Garnizon Komutanı Üsteğmen Halil Aydemir, Belediye Başkanı Engin Uzuner, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

-Abana ve Bozkurt-

Bozkurt ve Abana ilçeleri, iki ilçe sınırında bulunan ”700 Yıl Şehitler ve Gaziler Anıtı”nda ortak bir tören düzenlendi.
Törene, Bozkurt Kaymakamı ve Abana Kaymakam vekili Hayrettin Çiçek, Bozkurt Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Fikret Dinç, Abana Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Necmi Öcal, Bozkurt Belediye Başkanı Engin Canbaz, Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar, şehit ve gazi yakınları, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Bozkurt ilçe Jandarma komutanlığında görevli Jandarma Kıdemli Çavuş Mustafa Evecen’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Bozkurt ve Abana Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okundu.
Törende, şehit ve gazi yakınlarına protokol tarafından hediyeler verildi.

-Tosya-

Tosya Cumhuriyet Meydanı’nda, düzenlenen törene, Kastamonu Vali Yardımcısı ve Tosya Kaymakam Vekili Hasan Erkal, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Himmet Polat, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, protokol üyeleri, gaziler, şehit aileleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende, Kaymakam Vekili Erkal, Jandarma Komutanı Polat, Belediye Başkanı Şahin tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Protokol üyelerinin Tosya Şehitliği’ni ziyaretinde, Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.
Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Tosya Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programında ise öğrenciler tarafından, ”Mehmet Toprak Oldu” isimli şiir okundu.
Program, ”Çanakkale Zaferi” türküsünün seslendirilmesi, ”Şehidin Son Duası” isimli tiyatro ve ”Çanakkale” konulu gölge oyunlarının sahnelenmesiyle sona erdi.

-Hanönü-

Atatürk Meydanındaki törene, Kaymakam Mustan Barış İşler, Hanönü Belediye Başkanı Şükrü Özün, Emniyet Amiri Durhasan Güngör, daire müdürleri, Kore ve Kıbrıs Gazileri, askeri personel, şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende, protokol üyeleri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.
Şehit Faruk Karagöz Yatılı Bölge Okulu Konferans Salonu’ndaki anma programında, Hanönü Çok Programlı Lisesi Müdürü Fatih Özbay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.
Şiir ve türkülerin okunmasının ardından, Slayt gösterisi yapıldı.
Düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim dallarında birinci olanlara, İlçe Kaymakamı Mustan Barış İşler tarafından ödülleri verildi.
Programın ardında, Şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

-Pınarbaşı-

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin akabinde, Şehit Ramazan Akkaya Yatılı Bölge Ortaokulu müsamere salonunda anma programı düzenlendi.
Programa, Kaymakam Ömer Faruk İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Özkan Akbulut, Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, Pınarbaşılı şehit aileleri, gaziler, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.
Program öğrenciler tarafından hazırlanan ”Şehidime Mektup” isimli tiyatro gösterisinin ardından, okul korosu tarafından ”Çanakkale” türküsü seslendirildi.
Düzenlenen yarışmada, şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!